GDO, İnsan ve Tarımı Yok Ediyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Değer, bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)” denildiğini ve bu uygulamayı gen mühendislerinin yaptığını belirtti. Her ne kadar GDO‘ların insanlar üzerinde etkilerinin henüz bilinmese de hayvanlar üzerindeki etkilerinin belirlendiğini kaydeden Değer, “İskoçya Rowett Enstitüsü‘nden Dr. Arpad Puzstai‘nin GDO patates ile beslediği farelerin tümünün iç organlarında küçülme, sindirim sistemlerinde bozukluk, bağışıklık sistemlerinde çökme, kan yapılarında bozulma ve mide çeperlerinde kalınlaşma görülmüştür. Avusturya Tarım ve Sağlık Bakanlığı‘nın finansmanı ile Viyana Üniversitesi‘nin geçen yıl yaptığı bir çalışmada ise GDO‘lu gıdalarla beslenen farelerin üç, dört nesil sonra büyük ölçüde üreme yeteneklerini kaybettikleri belirlenmiştir” dedi.

“GDO TARIMDA VERİMİ ARTTIRMAZ”

Prof. Dr. Orhan Değer, GDO‘nun tarım ürünü verimini arttırdığına ilişkin görüşlerin yanlış olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Uzmanlar mevcut tarım kapasitesinin dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olduğunu söylüyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘nün (FAO) 1990 yılı raporuna göre tahıl üretimindeki artış, nüfus artışından yüzde 50 daha fazladır. Anlaşılacağı gibi sorun üretimden değil, dağılımın adil olmayışındandır. GDO teknikleri kullanarak verim artmaz. ABD‘de birkaç yıllık ekimin sonunda GDO‘lu verimin geleneksel tarımın altında kaldığını görünce GDO tüccarlarına davalar açtılar.”

 

Beyaz Gazete

You may also like...

3 Responses

 1. burak dedi ki:

  arkadaşlar gdo hakkında kaç tane BİLİMSEL makale okudunuz ?
  şu sorularıma çözüm bulabilecek olan varmı?
  S1-) DÜNYADA SU SIKINTISI YAŞANACAĞINI HERKEZ BİLİYOR PEKİ İNSANLAR İÇME SUYU BULAMAZKEN TARIM ALANLARINI NASIL SULAYACAK?
  S2-) DÜNYA NUUFUSU ARTMAKTA VE GİDEREK TARIM ALANLARIMIZ DARALMAKTA BU DARALAN TARIM ALANLARINDA İNSANLARIN GIDA İHTİYAÇLARINI NASIL KARŞILAYACAĞIZ?
  SU SIKINTISINA ÇÖZÜM OLARAK KURAKLIĞA DAYANIKLI BİTKİLERDEN GEN AKTARIMI YAPARAK SULAMASIZ TARIM YAPABİLİRİZ VERİMİ ARTTIRMAZSAK DÜNYADA KITLIK OLABİLECEKTİR. EN BASİTİNDEN BU 2 ÖRNEĞİ DÜŞÜNELİM.
  GDO LAR HAKKINDADA BİLGİSİ OLMAYANLAR İÇİN BU AÇIKLAMAYI YAPMAK İSTİYORUM. DÜNYADA EN ÇOK ÜRETİLEN GDO LU ÜRÜN MISIRDIR. VE MISIRA AKTARILAN GEN BÖCEKLERE KARŞI KORUMA SAĞLAYAN BT TOKSİN GENİDİR. BT TOKSİN İNSAN VUCUDUNDA DEPOLANMAMAKTADIR. HADİ DEPOLANDI DİYELİM İNSANA ZARARLI DOZU 7 TON MISIR İÇERMEKTEİR. HANGİMİZ ÖMRÜMÜZ BOYUNCA 7 TON MISIR TÜKETİYO
  ARKADAŞLAR GDO YA BAKACAĞIMIZA KADAR KULLANILAN KİMYASAL GÜBRELERİN TOPRAĞIMIZI MAHVEDİŞİNİ, İSRRAİLDEN ALDIĞIMIZ TOHUMLARA ÖDEDİĞİMİZ SERVETİ ÖDEMEYİP KENDİMİZ GELİŞTİRME ÇABALARINA GİRSEK ÇOK DAHA İYİ OLUR VATANIMIZ VE MİLLETİMİZ İÇİN. BU ARADA BEN ZİRAAT MÜHENDİSİYİM VE ISLAH VE GDO KONUSUNDA YETERLİ BİLGİM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM…

 2. yüksel erdoğan dedi ki:

  ben beş yıldır gdo nun insan sağlığına zararları ile ilgili bilimsel bir araştırma sonucu arıyorum bulamadım bana biri çıkıp şu enstirü de yapılan şu araştırmaya göre desin bir bilim adamıda altına imza atsın ..uydurma isimlere atfedilen araştırmalar.enson bir rus bilim adamı ağzından yazılmış bir araştırmayı takip ettim adamla görüştüm hayır kardeşim biz öyle bir şey yayınlamadık dedi. çık ortaya araştırma bu sonucuda bu deyin delikanlı gibi adam gibi ..yada insanların kafasını karıştırmayın… gdo ile bitki beslemeden doğan sorunları birbirinden ayıramayan cahil cüheyla takımı televizyonlarda boy boy fink atıyor sonra..burak arkadşımıda kutluyorum doğru tespit etmiş ..hemde çok mütevazi…bu ülkede hiç gdo ile ilgili çalışma yapılmadı..ama her kez konuştu..ben konuşmuyorum..insanları öldüren gdo değil hastalıklara ve zararlılara verimsiz çeşitler yüzünden atılan yıllık 6500 ton zehir ve kimyasal..zaten gdo diye kıçını yırtanlarda topraklarımıza bunlar atılsın diye uğraşan leş kargaları…..

 3. derman dedi ki:

  insanlara verdiği zararı bende sizler gibi makale olarak bulamadım. yabancı forum sitelerinde bilgiler var fakat henüz resmi bir açıklama yok.. hayatımıza katmak zorunda olduğumuz GDO için çok uyarılar almaktayız. Peki tüm gıdalarımızda malesef şehir merkezlerimizde yaşadığımız için katkılar bulunmakta ama bakıyorum özellikle çocukların gelişimine engel olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.