Sebze ve Meyve Halleri – Ziraat Mühendisleri

 

Genel Bilgi

Sebze ve meyve hallerinde iş yeri olan bireylerin her birine kabzımal denilmektedir. Halk adıyla bilinen adı ise komisyoncudur. Buralarda satılan sebze ve meyvelere yine halk diliyle mal denir. Burada satılan malların 3 türlü satışı yapılır.

 1. Çiftçi kendi malını getirir ve bunu istediği komisyoncuya indirtir. Komisyoncu şatışı gerçekleştirir. Mal satıldıktan sonra komisyoncu çiftçiyle yapmış olduğu anlaşma içerisinde tüm masraflarını düşerek kalan ücreti çiftçiye verir.
 2. Komisyoncu çiftçiden malı satın alarak iş yerinde kar-zarar kendine ait olmak koşulu ile satışı yapar.
 3. Komisyoncu; hem çiftçi, hem komisyoncu sıfatıyla kendi ürününü kendi üreterek satışını yapar.


Hallerde satışı yapan komisyoncular genel  anlamda 4 tür şahısa mal satmaktadırlar.

Tüccar: Bu kişiler bulunmuş oldukları şehirler dışından gelip bir başka vilayete malları götürüp satmakta olan kişilerdir.

Pazarcı: Şehirlerdeki semt pazarlarında satılmak suretiyle malları satan kişilerdir.

Market: Marketlerde satılmak suretiyle gelen malları satan kuruluşlardır.

Kendi ihtiyaçlarını gidermek üzere alış-veriş yapan kişiler: Aslında böyle kişiler sebze-meyveyi daha ucuza mal etmeyi isteyen kalabalık aile sınıflarıdır.

SEBZE VE MEYVE HALLERİNİN İŞLEYİŞİ

Sebze ve meyve hallerinde halin kendine ait bir müdürü ve bunun yanında tüm komisyoncuları temsilen bir kabzımal başkanı bulunur. Kabzımal başkanı seçim yoluyla komisyoncular tarafından seçilir. Sebze ve meyve giriş-çıkışını ise belediyenin görevlendirdiği zabıta ve güvenlikçiler tarafından yapılır.

İYİ BİR KABZIMAL OLMANIN KOŞULLARI

Her işte olduğu gibi kabzımallıkta da ön planda tutulan şeylerden bir kısmı;

 1. Dürüst olmak
 2. Belirli bir çevreye sahip olmak
 3. Belirli miktarda maddi güce sahip olmak
 4. Sattıklarıyla kalitede kendini ön plana çıkarabilmek

İŞSİZLİĞE KARŞI DESTEK OLDUĞUM DÜŞÜNCELERİM

Sebze ve meyve hallerinde daha kaliteli, daha farklı, daha sağlıklı ve daha düzenli sebze-meyve üretimi için şuan olmayan fakat bence olması gerekli ve önemli olan her  işyerinin kendine ait bir ziraat mühendisinin olması konusudur. Çok kazançlı olan ve günden güne değeri artan bu sektörde hem halkın, hemde kabzımalların daha sağlıklı ürünler tüketebilmek  ve üretebilmeleri için ziraat mühendislerine ihtiyaç olduğunun kanatindeyim. Çünkü eski sistem ne kadar yerini koruyor olsa da artık komisyancuların bazıları işi bilmeden depolama ve üretim yapmaktadırlar.Bu durumda tüketicinin ihtiyacı olan ürünleri almaktan alı koymaktadırlar.

Sizce böyle bir durumda işsizliğe ve geleceğimize önem verilmektemidir? Halkın daha sağlıklı ürünler  tüketmesi sizce neden gerçek şahıslara yani işi bilen kişilere değilde sadece maddi yönden güçlü olan kişilere teslim edilmektedir? Doğrusu bende anlamıyorum. Yada zamanımızı neden üniversitede geçiriyoruz. Artık birilerinin bu düzensiz ve sağlıksız sisteme dur demek zorunda değillermidir? Bunlar biziz arkadaşlar eğer biz yaramızı kendi elimizle sarmaya  çalışmazsak hiç kimse gelipte yaramıza derman olmayacaktır. Desteklerinizi bekliyoruz …

Hazırlayan: Yusuf AKAY

 

bora

çukurova üniversitesi ziraat fakültesi bahçe bitkileri bölümünde okumaktayım

You may also like...

2 Responses

 1. Hakan YAZAR dedi ki:

  Ellerine sağlık Yusuf çok önemli noktalara değinmişsin.

 2. bora dedi ki:

  aynen öyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.