Narenciye bahçelerine ‘mavi bayrak’

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 16 pilot ilde başlattığı ”Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi” (EKÜY) Projesi kapsamında, ilaç kalıntısının önüne geçerek tarladan sofraya kadar güvenli ürünlerin temini için çalışıldığı bildirildi.

Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, proje kapsamında güvenilir üretim yapan çiftçilerin bahçelerinin belirlenerek ürünlerine barkod takılacağı ve sertifikalandırılacağını, bu şekilde piyasaya sürüleceğini söyledi.Yaşanan ilaç kalıntısı sorununa son vermek ve güvenilir gıda üretimini yaygınlaştırmak amacıyla bakanlığın pilot olarak seçilen Adana, Mersin, Aydın, İzmir, Afyonkarahisar, Isparta, Manisa, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Konya, Kütahya, Muğla, Antalya ve Hatay illerinde proje başlattığını ifade eden Zabun, bu konuda Hatay’da üretimi çok yapılan ve ihracatı yüksek olan narenciyenin projeye dahil edildiğini kaydetti.

Eylül ayında başlatılan proje kapsamında her ilin üretimde ve ihracatta ilk sıralarda yer aldığı ürünlerin ele alındığını vurgulayan Zabun, Aydın’ın inciri, Bursa’nın şeftalisi, Konya’nın kirazı, Manisa’nın üzümü, Muğla’nın sebze ve narenciyesiyle ilgili çalışma yapacağını belirtti.

Narenciye ağaç sayısının 5,5 milyona yaklaştığı Hatay’da bu yıl 596 bin 237 bin ton üretimin gerçekleştiğini vurgulayan Zabun, bu ürünün büyük çoğunluğunun başta Rusya olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç edildiğini kaydetti.

İlaç kalıntılı ürünlere geçit yok

Hatay’da proje kapsamında ilk etapta 158 üreticinin 241 bin 407 dekarlık bahçesinde çalışma yaptıklarını belirten Zabun, şöyle devam etti: ‘‘EKÜY kapsamında öncelikle narenciye çiftçisine üretici kayıt defteri verdik. Üreticiler bu deftere, hangi ağaca, ne zaman, ne kadar dozda ve hangi ilaç ve gübreyi kullandığını yazacak. Daha sonra ekiplerimiz, belli zamanlarda bahçelerden örnek alarak ürünlerde ilaç kalıntısı bulunup bulunmadığını analiz edecek. Analizler sonucunda, temiz çıkan bahçelere mavi bayrak dağıtacağız. Ayrıca mavi bayraklı bahçelerin ürünlerini barkodlayarak sertifikalandıracağız. Bu şekilde tarladan sofraya kadar gıda güvenliğini temin edeceğiz. Projeyle, Hatay’daki narenciye daha da değerlenerek marka haline gelecek.”

Analizler sonucunda ilaç kalıntısı tespit edilen ürünlerin piyasaya sürülmesine izin verilmeyeceğini vurgulayan Zabun, vatandaşlara güvenli gıda temin etmeyi hedeflediklerini kaydetti. Proje kapsamında mavi bayraklı bahçelerle ilgili ihracatçı firmalara da bilgi verileceğinin altını çizen Zabun, bu sayede Hatay’dan daha fazla ürünün ihraç edilerek, ekonomiye katkı sağlanacağını sözlerine ekledi.

23 Aralık 2010

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.