GDO’nun Yarar Ve Zararları

Bunlara Göz Atmak İster misiniz?

12 Responses

 1. seyhan özelbaykal dedi ki:

  gdo nun yararları olamaz olsa olsa ancak zararları olur

 2. Altan Yılmaz dedi ki:

  Nedenki…Aksine yararı da olur nasıl kök hücre gibi bir konuda insanların vucudların noksanlıgın da iyileşmeler katedebiliyorsak;bu gdo ile de tükenen tohumları yapay da olsa elimiz de kalmasını saglayabilmiş olabiliriz.

 3. Ender dedi ki:

  Sayın Yetkili,
  yukarıdaki yazıda özellikle mısır ürününde mısır yağının GDO riski taşıdığını belirtmişsiniz. Ancak bunun büyük bir yanılgı veya önyargı olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünün belirttiği GDO lu ürünlerde analiz sıklıkları tablosunda mısır, kanola, soya gibi ürünler ve bunların işlenmiş ürünleri olsa bile rafine ürünler bu kategori dışında kalmaktadır. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Çetinerin de belirttiği gibi nişasta ve yağ gibi ürünlerde hammaddesinde olsa bile GDO’ya rastlanılamıyor; çünkü işlendikleri için DNA’ları kayboluyor. Dolayısı ile aşağıda size GDO etki mekanizmasının nasıl çalıştığına dair araştırma yazımı gönderiyorum.

  Yazı Linki: https://www.bahcebitkileri.org/gdo-genetigi-degistirilmis-organizma-transgenik-urunler.html

  ENDER UZER

 4. songül dedi ki:

  gdo lu ürünler aslında dikkatli olunursa hiçbir zararı yoktur

 5. emine dedi ki:

  GDO, bazı önemli şirketlerin açgözlülüğü uğruna giriştiği tehlikeli bir serüvendir. Kesinlikle insanlığın yararına kullanılacağına inanmıyorum. Gen kaçışı diyoruz, tekelleşme diyoruz buna rağmen polliyanacılık yapıp, iyi taraf aramak kendimize ve geleceğimize haksızlık yapmak demektir.

 6. cem dedi ki:

  bence f1 tohumlar onlar kadar zararlı.ne farkı var ki

 7. suskun dedi ki:

  tşkkr edrm… 🙂

 8. zahide nur dedi ki:

  bence yararları daha az açlığı gidermez bikere onnu ordan almaları lazım ölüme sebep olur kısırlığa neden olurrr

 9. İBRAHİM HALİL AKÇA dedi ki:

  GDO olayını sadece yüzeysel olarak ele almak doğru değil.her tipinin son kullanıcı insan üzerine ölümcül olabilen etkileri vardır.örneğin mısırda bulunan MON88017 GRUBU gen insanların varolan tüm hastalıklara karşı direncini yok ediyor.yine bu genin çapraz genleri MON 810 İSE ANTİBİYOTİKLERİN işlevlerini yok ediyor.bu gen grubu bitkilerde hastalıklara karşı direnci artırırken,insanlarda faydalı bakteri grublarını öldürüp,resesif durumdaki hastalık yapan mikropların direncini artırmaktadır.hafif antibiyotiklerle geçen yok olan hastalıklar için daha ağır ve geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılmak zorunda kalınmaktadır.ne yazık ki globalleşen dünyada sadece ekonomik çıkar için yapılan GDO çalışmalarının çokluğuna rağmen,bunların zararını araştıran araştırmacılar yok denecek kadar az.
  bilinçli toplum olalım GDO LU ÜRÜNLERİ tüketmeyelim.

 10. SEDA KARAHASAN dedi ki:

  GDO nun zararları kadar yararlarıda var.Eğer kör değilseniz GDO nun sayesinde halinize şükredin

 11. ÜMİT USLUCAN dedi ki:

  bu gdo ile araştırma yapıyordum makaleniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.