Topraksız Tarım Sunumu

Topraksız Tarım Sunumu

Sunumu indirmek için tıklayınız

Sunumu online okumak için tıklayınız

İlk kez 1930 yılında İngiltere’de Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Doktor William Gericke tarafından temelleri atılan bu yöntem, Hollanda tarafından geliştirildi. Türkiye’de ise ilk olarak 1995’de Antalya’da Agroser adlı serada kullanılmaya başlandı. Bugün topraksız tarım tekniği yaklaşık 30 serada başarıyla uygulanıyor. Seraların çoğu ihracat ağırlıklı üretim yapıyorlar. İç pazara verdikleri ürün miktarı daha sınırlı. Çünkü bu teknikle üretilen ürünler daha pahalı. Geleneksel yöntemle satış fiyatı yaklaşık 1 YTL olan bir kilo domates, topraksız teknikle üretildiğinde 3.5 YTL’den piyasaya çıkıyor. Türkiye için pahalı olan bu ürünün Avrupa’da alıcısı çok. Türkiye’de bu yöntemli ağırlıklı olarak domates ve biber üretiliyor. Yaklaşık 5 serada da çiçek üretimi var.

You may also like...

6 Responses

 1. shrub dedi ki:

  Sunumu Tekrar yükleyebilirmisiniz acaba teşekkürler.

 2. Merhaba shrub

  Sunum linkinde ufak bir sorun varmış hallettim. Şimdi indirebilirsiniz.

 3. shrub dedi ki:

  Teşekkürler Bekir bey. Sizden önemli bir ricam olcak. Çukurova ünv. Ziraat Fakültesinin Kitaplarının bir listesini bulabilirmisiniz acaba? İnt. Sitesinde göremedim. Eğer bir şekiilde bulabilir ve yollayabilirseniz çok sevinirim Saygılarımla.

 4. ess dedi ki:

  maliyeti gerçekten fazlaymış ama bu yöntemle daldaki ürün sayısıda artıyor değil mi?

 5. Mehmet Ersöz dedi ki:

  Emeğinize sağlık, teşekkür ederim.

 6. onur özenç dedi ki:

  merhabalar.topraksız tarımla ilgili bir proje gerçekleştirmek isteyen girişimciyim.yaklaşık 10 dönüm topraksız tarım alanı kurmak istiyorum.içinde soğuk hava deposu iş makinaları bilgisayarlı tam otamatik bir tesis.böyle bir projenin bana maliyeti ve üretim asamasında domatesi baz alarak normal serada üretilen miktar topraksız tarımda üretilen miktar oranı farkı ve üretimdenki gelir gider rakamları işin karlılık durumu kendisini nekadar zamanda telafi edecektir .bu tür ön bilgiler hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim saygılar ;tel 0533 504 0636 günün her saati arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.