Çiftçilere Danışman Desteği Verilecek

Ziraat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Selim Katırcı, Tarımsal Danışmanlık Modeline geçildiğini hatırlatarak, “Ziraat Mühendisleri ile çalışan çiftçilere 500 TL destek verilecek” dedi.
Katırcı, “Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre Danışman Ziraat Mühendisi ile çalışan Çiftçiye 500 TL destek ödemesi yapacaktır. 2009 yılından itibaren Tarımsal Danışmanlık Uygulaması Modeline geçildi. Yeni düzenleme ile çiftçilerimiz kendilerine danışmanlık yapması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yapmış olduğu sınavdan başarı sağlayan Ziraat Mühendisleri ile birlikte çalışabilecektir” dedi.
Sınavdan başarı ile geçen Ziraat Mühendislerinin kendi adlarına Serbest Ziraat Mühendisliği Bürosu açabileceklerini hatırlatan Katırcı, “Buralarda çiftçilerimize danışmanlık hizmetinde bulunacaklardır. Yani bir aile hekimi gibi Ziraat Mühendisleri de çiftçimizin sürekli yanında olacak. Ekim döneminden sulama, ilaçlama, çapalama, gübreleme ve hasat zamanına kadar her aşamada mühendisler çiftçilerimizi bilgilendirecek ve yönlendirecektir. Tarımın her kolunda hizmet edilecek şekilde bölümlerden oluşacak Tarım Danışmanlığı Süt Üretimi, Balıkçılık Sektörü, Tarla Ziraatı, Bahçe Ziraatı Bölümlerinin hepsini kapsamaktadır” ifadesinde bulunarak şu bilgileri verdi:
“Serbest Ziraat Mühendisliği Danışmanlığı modeli 2 yıldır kullanımda olup isteyen çiftçilerimiz Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisleri ile sözleşme yaparak 500 TL Tarım Danışmanlığı Desteklemesinden yararlanacaklardır.
Kayserimizde Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı İl Tarım Müdürlüğü rakamlarına göre 32.444 kayıtlı çiftçi olup, Danışmanlık kriterlerine uyan 9 bin işletme olmasına rağmen desteklemelerden yararlanan üretici çıkmamış olup desteklemenin farkında değildirler.
Çağdaş normlarda tarım yapmanın, kendine ve geleceğine sahip çıkmakla eş olacak olup, üretmeden tüketim toplumu olmamak için ön şartının tarımsal bilgiyi iyi kullanmakla geçerli olacaktır. Bilgiyle çalışmak isteyen üreticilerimize Kayseri Ziraat Mühendisleri Odası olarak her zaman onların yanında olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

 

Kaynak: Star Gazetesi

You may also like...

1 Response

  1. mehmet çellik dedi ki:

    meraba bn ziraat fakultesi bitki koruma 3. snf ogrencisiyim tarimsal danismanlik hakkinda bikac sorum olacak size. ilk once bn bu snvi gcersem sertifikami aldim bana maddi bkmdan nasil bi fydasi olck yani is imkani nasil olck maddi geliri nasil. bi baska srm ise okul bitmeden bu sinava basvuru yapabiliyormuyz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.