Lahana Mühendisi Ha!!!

Merhabalar arkadaşlar. Biliyorsunuz ki her fırsatta ziraat mühendislerinin ve ziraat mühendisliğinin insan hayatındaki yerini,önemini ve gelecekteki en önemli mesleklerden birisi olacağını şiddetle vurgulamaya çalışıyorum…

Geleceği anlatan birçok bilim-kurgu filminde de izlediğimiz gibi dünya genelinde hakim olacak bir susuzluk ve bitkilerin yok olması gibi birçok  sorunla karşı karşıyayız. FAO (Dünya Gıda Örgütü) gelecekte su kaynaklarının azalacağını ve tükeneceğini bu yüzden de ziraat mühendislerinin değerinin her geçen gün biraz daha artacağını her fırsatta dile getirirken bakınız bilmem hangi televiyon kanalının Behzat Ç. adlı dizisindeki senarist arkadaş ziraat mühendisleri için hangi kavramı kullanmış:”Lahana Mühendisi!!!” Hangi meslekten olursa olsun, ne iş yaparsa yapsın insan olarak birinci görevimiz diğer insanları rencide etmekten,aşağılamaktan ve onlar hakkında ileri geri konuşmaktan kaçınmaktır diye düşünüyorum. Hangi akla hizmet o dizinin bilmem hangi bölümünde böyle bir replik geçti anlamıyorum ama o arkadaşın biz ziraat mühendisleri,ziraat mühendisi adayları ve bütün çiftçilerden özür dilemesini bekliyorum.

Dünya Gıda Örgütü gibi büyük bir kuruluşun bile saygı duyduğu bir mesleğe bu tür yakıştırmalar yapmak senarist özelliği taşıyan insanlara yani dizinin bütün kurgusunu oluşturan, insanların ilgisini çekmeyi başaran ve inanıyorum ki bütün bir senaryonun ilgi dağılmadan izlenmesini sağlayan o değerli insanlara yakışmıyor.

Elbette genelleme yapmak burada çok yanlış olacaktır. Benim sadece bu yakıştırmayı yapan arkadaşıma birkaç sorum olacak:

1- Hergün yemek zorunda olduğun besinler var. Bunlar gökten size zembille mi iniyor?

Cevap: Bitkisel ve hayvansal kökenli besinlerin hepsini ziraat mühendisi arkadaşlar,çiftçi arkadaşlar üretiyorlar. Yani senin “Lahana Mühendisi” diye tabir ettiğin o insanlar, o emekçiler alın terlerini insan yaşamının devamı için döküyorlar. Bilmem anlayabilir misin…

2- Gelecekte farz-ı misal 10 sene sonra birçok meyve ve sebzenin üretilmediğini düşün. Ne yapacaksın? İkamesini neyle sağlayacaksın?

Cevap: Her ne olursa olsun senin aç kalmaman için bizler sana özel “LAHANA” yetiştiririz.

3- Evli misin bekar mısın bayan mısın erkek misin hiç bir bilgim yok ama ileride çocuğun olursa veya çocuğun varsa onu ne ile besleyeceksin/beslersin?

Cevap: “Lahana Suyu.” Birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Eminim çocuk gelişimi için de önemli bir yere sahiptir. Ama sen yine de hayvansal ürünler üreten bir çiftliğe gidip taze süt al. Kimden alacağını söylememe gerek yok sanırım…

4- Senin mesleğinle ilgili herhangi bir yakıştırma yapmış olsam (ki bunu yapmam) tepkin ne olurdu?

Cevap: Bunun cevabını senin vermen gerekiyor…

Mesleğimiz hakkında zaten insanlar birçok yakıştırma yapıyorlar. Bırakın bu işlerle uğraşmayı da herkes kendi işini layığıyla yapmaya çalışsın. Gelecekte, bilim-kurgu filmlerindeki az miktarda su ve kısıtlı imkanlarda tarım yapılabildiğinde o kısıtlı imkanların maksimize edilmesini sağlayacak olanlar ziraat mühendisleridir. Yani herkesin saygı duyması gerekirken çeşitli şekillerde aşağılamaya kalkıştığı bu mesleğin ileride doktorluk gibi kutsal meslekler arasında olacağından emin olabilirsiniz. Yanlış anlaşılmasın bütün meslekler kutsaldır ama insan hayatının idamesini sağlayan meslekler elbette göz ardı edilemez.

Saygı ve Sevgilerimle…

Hakan YAZAR

You may also like...

3 Responses

 1. nhn dedi ki:

  Bu sadece basit bir espri, benim ailemde, dedem, babam ve ben olmak üzere 3 kuşaktır ziraat mühendisiyiz ve bu espri bizim evimizde de sık sık yapılır. Bence bunu bir aşağılama olarak algılamamalısınız.
  Ayrıca o senaristi özel olarak tebrik etmek gerekir bence, ziraat mühendislerinin büyük bir sorununa değiniyor, sizin hiç iş bulamayınca polis olan tanıdığınız yok mu Hakan bey?
  Bizlerin sesini, sorununu bir şekilde gündeme getirmiş olan birine neden bu şekilde saldırıyorsunuz?
  Tabi ki birisi Ziraat Mühendisliğine, “Lahana mühendisi” dediğinde aşağılamış gibi görünüyor olabilir fakat, benim görüşüm, bu dizide durum böyle değil.
  Bence tekrar düşünün.

 2. Hakan YAZAR dedi ki:

  Benim görüşüm de şu sayın Nhn, doktorlara “Baytar” yani kaba tabirle hayvan doktoru, atom mühendislerine “Atom karınca”, ziraat mühendislerine de “Lahana Mühendisi” diyen geçmişimizi bi kenara bırakıp geleceğe bakmak. Bence bu bizim mesleğimiz açısından küçük düşürücü bir durum. Öyle ki bu ülkede sadece iş bilmeyen olarak tabir ettiğimiz ziraat mühendisleri ki bunlar üniversite okumuş olmak için okumuş olan kişiler işsiz kalıyorlar. Bu artık bilinen bir gerçek ve ben mesleğimle mesleğimizle bu şekilde alay edilmesini hazmedemiyorum.

  Bu sizin görüşünüz elbette saygı duyarım ama benim görüşüm de şu gelecekte inanılmaz öneme sahip olacak olan bu mesleğin her ne şekilde olursa olsun küçük düşürülmesini istemiyorum. Saygılarımla…

 3. NUR dedi ki:

  Bana kalırsa bu tepkisel yorumları direkt Behzat ç.isimli dizi ajansına yollamalıyız…Aksi takdirde haklı tepkimiz bir yön bulamayacaktır….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.