Bahçe Bitkileri ve Çalışma Alanları

Bahçe bitkileri programının amacı bahçe,  bağ ve tarlalarda yetiştirilen çeşitli meyve ve sebze türlerinin bilimsel yöntemler kullanılarak türlerinin geliştirilmesi (ıslah çalışmaları) , çeşitli stres ortamlarına dayanıklılık kazandırılması , aşılama , budama ,toplama , bahçe bakımı , pazarlama  gibi alanlara yönelik elemanlar yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki bahçe bitkilerini kendine meslek edinmek isteyenlerin temel bilimlere ve özellikle de botaniğe karşı ilgili , araştırma yapmayı seven ve açık havada çalışmaktan hoşlanan kişiler olması gerekmektedir . Bahçe bitkileri bölümünden mezun olanlar “Ziraat Mühendisi” ünvanıyla onurlandırılır.

Bahçe bitkilerinden mezun olan bir ziraat mühendisi bahçe bitkilerinin dikim zamanını , kullanılacak gübre türünü ve zamanını , ürünlerin farklı iklim ve toprak türlerine uyumunu , bitkide oluşan ve oluşabilecek olan hastalık türlerini , meyve ağaçlarının daha verimli hale getirilebilmesi için neler yapılması gerektiğini , sebze ve süs bitkilerinin daha iyi hale getirilebilmesi için tohum ıslah çalışmalarının yapılması gerektiğini , elde edilen ürünlerin ne zaman toplanması gerektiğini ve pazarlanmasının nasıl olması gerektiğini bilir ve uygular.

Bahce Bitkileri Çalışma Alanları

Bahçe bitkilerinden mezun olan ziraat mühendisleri çeşitli tarım kredi kooperatiflerinde Orman,Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı fidanlıklarda , özel sektördeki birçok zirai firmalarda çalışma imkanı bulabilmektedir . Bunların dışında elbette ziraat mühendisleri kendi projelerini oluşturabilirler ve bu sayede kendi işlerinde çalışabilirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.