Kadın Çiftçiler Yarışıyor


“Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışmasının Yozgat bölge finalinde Çankırı’dan katılan yarışmacı birinci olarak Erzurum’da gerçekleştirilecek Türkiye finallerine katılma hakkını elde etti.

Yozgat Çamlığındaki Galata Çamlık Otel’de gerçekleştirilen yarışmaya, Bilecik, Çankırı, Çorum, Karabük, Kütahya, Kırıkkale, Uşak, Yozgat illerinde birinci olan yarışmacılar katıldı.

Yarışmada ilk 15 sorudan 10’una doğru yanıt veren Çorum’dan katılan yarışmacı Melek Kutay, son 5 soruda doğru yanıt veremeyince atağa geçen yarışmaya Çankırı’dan katılan Yurdagül Özcan ve Karabük’ten katılan Ayfer Atmaca ilk etabını aynı puanla tamamlayınca “Altın” sorulara geçildi.

İki yarışmacının seyircilerden kopya almaması için jüri uyarıldı. Önce yarışmacıların önlerinin kartonla kapatılması istendi, ardından her iki yarışmacının önüne birer kişi geçip, ceketlerini açarak yarışmacıların seyircilerle gözgöze gelmeleri engellendi.

İki yarışmacı arasında kıyasıya devam eden yarışmanın sonunda, Çankırı’dan katılan yarışmacı birinci olurken, Karabük ikinci, Uşak’tan katılan yarışmacı ise üçüncü oldu.

Yarışmada birinci olan Yurdagül Özcan’a Yozgat Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş 3 bin lira, ikinci Ayfer Atmaca’ya Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Ayhan Can 2 bin lira, üçüncü Canan Madanoğlu’na Yozgat İl Tarım Müdürü Ünal Koçak tarafından bin liralık ödül çeki ile çeşitli hediyeler verildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme (TEDGEM) Genel Müdürlüğü tarafından, kırsal alanda kadın çiftçilere götürülen eğitim-yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak, girişimcilik ruhunu aşılamak üzere 2004’ten itibaren 81 ili kapsayan “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışması düzenleniyor.

Bu yıl 81 ilde yapılan yarışmalar sonucunda bölge yarışmalarına katılarak birinci olan kadın yarışmacılar, Erzurum’da gerçekleştirilecek olan Türkiye finaline katılacak.

haberler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.