Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nden Adana Çiftçisine Destek

Adana Çiftçisine 300 Milyon Tl’lik Destek…
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği Müdürü Osman Nuri Okumuş, ‘Bu Yıl Çiftçi Kardeşlerimizin Tefecilerin Elinden Kurtarıp Ucuz Maliyet ile Buluşturmak İçin Adana Kooperatiflerine 300 Milyon Lira Kaynak Ayırdık’ Dedi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği Müdürü Osman Nuri Okumuş, ‘Bu yıl çiftçi kardeşlerimizin tefecilerin elinden kurtarıp ucuz maliyet ile buluşturmak için Adana kooperatiflerine 300 milyon lira kaynak ayırdık’ dedi.

Okumuş, Tarım Kredi Kooperatiflerinin hizmetlerini anlatmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 147 yıl önce çiftçilere hizmet vermek amacıyla kurulduğunu ifade etti.

Bölge birliklerinin Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini kapsadığını belirten Okumuş, bölgede 110, Adana’da ise 37 kooperatifin bulunduğunu bildirildi. Kooperatiflerin faaliyetleri hakkında bilgi veren Okumuş, şunları kaydetti:

‘Amacımız üretime hazırlık aşamasından hasat zamanına kadar çiftçi kardeşlerimizin her türlü ihtiyacını uygun şartlarda peşin veya hasattan sonra ödenmek üzere kredi sağlamak. Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ile birlikte devlet desteklerini çiftçiye aktaran, yansıtan bir kuruluş. Türkiye genelinde 1800 civarında kooperatifin kullandırdığı kredi miktarı 2.6 milyar TL. Adana ilinde ise 37 kooperatifin kullandırdığı kredi miktarı 70 milyon lira.

Bu rakamın tarımın başkenti olan Adana ve Çukurova çiftçisi için yeterli olmadığını söylemek istiyorum. Bu sene yaptığımız değerlendirmelerle çiftçi kardeşlerimizi tefecilerin elinden kurtarıp ucuz maliyet ile buluşturmak için Adana kooperatifleri için 300 milyon lira bir kaynak ayırdık. Tarım Kredi Kooperatiflerinin Adana’daki kooperatiflere bu sene kullandırmayı hedeflediği rakam 300 milyon liradır. Geçen yıl 70 milyon lira kredi kullandırılmıştı.’

Okumuş, çiftçileri bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirterek, ‘Çiftçilerin tarımsal kredi imkanlarından faydalanması, bilmesi lazım. Tarım kredi kooperatifleri kar amacı gütmeyen, ticari amacı olmayan bir çiftçi kuruluşudur’ dedi.

Kooperatiflerin yaptığı yeniliklerle ortak olmayı çok kolaylaştırdığını ifade erden Okumuş, şöyle devam etti:

‘Daha önce ailede geçimi müşterek olan insanlardan yalnızca bir tanesi ortak olabiliyordu. Bugün karı-koca, baba-oğul herkes ayrı ayrı tarım kredi kooperatiflerine ortak olabilir hale geldi. Tarım Kredi Kooperatifleri 250 bin liraya kadar kredi veren bir kuruluş bugün. 0 faizli 5 yıl vadeli tarla içi modern basınçlı sulama sistemleri ve hayvancılık kredileri de veriyoruz. Hayvancılıkta ise 0 faiz uygulamamız 10 başın üzerinde olmak kaydıyla devam ediyor.’

Basın Bülteni

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.