İSTEYENE BÖCEK, İSTEYENE ELEKTRİK, İSTEYENE AR-GE DESTEĞİ

TARIMDA DESTEK BOLLUĞU
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekler kapsamındaki çeşitlendirmesi, son yıllarda her geçen gün daha da artarak, daha önce varolmayan çok sayıda destek türü tarım sektörüne girdi. Bakanlığın verdiği tarımsal destekler son 9 yılda tür olarak yaklaşık 5 katlık bir artış sergiledi. 2002 yılında sadece 13 olan tarımsal destek sayısı, 2011 yılı itibarıyla 63 oldu. Yine, 2002 yılında toplam tarımsal desteklerin miktarı 1 milyar 868 milyon 856 bin TL iken, Temmuz 2011 itibarıyla ise bu destek 5,8 milyar TL’ye ulaştı. Yılsonuna kadar bu miktarın 6,3 milyar TL’ye ulaşması öngörülüyor.
 
İSTEYENE BÖCEK, İSTEYENE ELEKTRİK, İSTEYENE AR-GE DESTEĞİ
Bakanlığın destekleri arasında biyolojik mücadele için böcek dağıtımından kümeste telef olan hayvanların bedeline, ipek böceği desteğinden bombus arı dağıtımına, kaliteli gene sahip hayvan geliştirmeye destekten akredite veteriner çalıştırmaya desteğe kadar uzanan bir çeşitlilikte tarımsal destekler bulunuyor. Destek çeşitlerinin adları, uzun bir liste oluşturuyor. Bakanlığın destek çeşitlerinden bazılarının isimleri şöyle: Tarla Sulamada Kullanılan Elektrik Enerjisi Desteği, Fındık Söküm Tazminatı Desteği, Aspir Desteği, Kurufasulye Desteği, Mercimek Desteği, Nohut Desteği, Ar-Ge Desteği, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği, Patates Siğili Desteği
“HAYVAN HAYAT SİGORTASI” BİLE VAR
Çay Budama Masrafları Desteği, Kümes Hayvanları Sigortası Desteği, Sera Sigorta Desteği, Hayvan Hayat Sigorta Desteği, Kurumsal Kapasite Geliştirme Desteği, Hayvan Gen Kaynakları Desteği, Gıda Güvenliği Desteği, Hastalıktan Ari Hayvan Tazminatı Desteği, Çıkma Tavuk Desteği, İtlaf Edilecek Kümes Hayvanları Desteği, Hayvan Kimlik Sistemi Desteği, Akredite Veteriner Desteği, Tiftik Üretim Desteği, Sağım Hijyeni ve Süt Kalitesi Desteği, Bombus Arısı Desteği, Arıcılık ve Bal Desteği, Alet ve Makine Desteği, İpek Böceği Desteği, Toprak Analiz Desteği, Dane Mısır Desteği, Gübre Desteği, Mazot Desteği, Kuraklık Desteği, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Desteği, Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı Desteği, GAP İlleri Hayvancılık Desteği, Don Afeti Desteği.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın Duyurusu

You may also like...

1 Response

  1. mehmet ünlü dedi ki:

    tarla sulamak için elekrik almam lazım bu destekten nasıl faydalana biliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.