Malatya’daki Kayısıları Don Vurdu

Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, 12-14 Nisan tarihleri arasında yaşanan don olayından Malatya’daki kayısı ağaçlarının yüzde 42,6’sının zarar gördüğünü, üretim kaybının ise 131 bin 865 ton olduğunu söyledi.

Aygül, düzenlediği basın toplantısında, don olayının ardından çevre şartlarının tamamen düzelmediğini, ağaçların bundan sonra da etkilenebileceğini belirterek, üreticileri uyardı.

İl genelindeki don zararlarının teknik ekip tarafından incelendiğini söyleyen Aygül, ”İncelemeler neticesinde, 12-14 Nisan tarihleri arasında dondan zarar gören kayısı ağaçlarının oranı yüze 42,6’dır. Dondan etkilenen ağaçların ortalama zarar oranı yüze 38,9, maksimum verime göre il ortalama hasar oranı yüzde 18,6’dır. Geçtiğimiz yıllarda en çok verimin alındığı 2005 yılına göre il ortalama hasarı yüzde 26,4 olarak belirlenirken, ilimizin toplam yaş kayısı üretim kaybı ise 131 bin 865 tondur” dedi.

Zarar gören üreticilerin zararlarının tespiti ve uygulanacak yöntem hakkında da bilgi veren Aygül, ”Daha önceden de yaptığımız açıklamalarla sigorta yaptıran üreticilerimiz TARSİM’e müracaat ettikleri takdirde yetkili eksperler tarafından zararları tespit edilip, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu konudaki gelişmeleri takip etmek adına TARSİM yetkilileri ile diyalog içerisindeyiz” diye konuştu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.