Hayvancılığın Sorunları ve Çözüm Önerileri Masaya Yatırıldı

Hayvancılığın sorunları ve çözüm önerileri, Isparta’da yapılan ‘Türkiye Hayvancılığı Teknoloji Çalıştayı’nda masaya yatırıldı. Çalıştayda bir konuşma yapan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, Bakanlık olarak tarıma yılda 6 milyar lira destek verdiklerinin altını çizerek bu desteğin 1,3 milyar lirasının hayvancılığa verildiğini kaydetti.
Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından, 22.11.2010 tarihinde SDÜ Kültür Merkezi ve Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi’nde düzenlenen Çalıştayda, Yem ve Hayvansal Gıda Güvenliği, Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı, Küçükbaş Hayvan Yetiştirme ve Islahı, Büyükbaş Hayvan Yetiştirme ve Islahı başlıklı oturumlarla hayvancılığın sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.
Çalıştaya Isparta Valisi Ali Haydar Öner, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli, SDÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vecihi Kırdemir, SDÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Erdal, Yrd. Doç. Dr. Sulhattin Yaşar, Isparta Tarım İl Müdürü Sıddık İpek ve Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, Akademisyenler ve sektör temsilcileri katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, “İdarecilik hayatım boyunca tarıma çok önem verdim. Ayrıca geçimini hayvancılık ve tarımla kazanan birisi olarak aranızdayım. Ülkemizde son dönemlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız tarafından hayvancılığın geliştirilmesi noktasında çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların önemli bir ayağı olarak düzenlenen bu çalıştay bu çalışmalara önemli bir katkı sağlayacaktır. Nezaketinizden dolayı çok teşekkür ediyor ve bu çalıştayın ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Çalıştay Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Sulhattin Yaşar da yaptığı konuşmada, bu çalıştay ile Üniversite, Sanayi, Bakanlık ve Sivil Toplum Örgütü temsilcilerinin bir araya gelmesini sağlamayı ve teknoloji- bilgi transferinin öneminin platform içinde işlenmesini amaçladıklarını söyledi. Sulhattin Yaşar,Bakanlık, yerel kuruluş, sanayi, akademi ve merkez birliklerinden birçok katılımcının yer aldığı çalıştay sonunda elde edilen sonuçları rapor halinde DPT, TÜBİTAK, STK; Fabre TP, Sektör ve Bakanlığa iletmek istediklerini ifade etti.
SDÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Turan Toker ise konuşmasında şunları kaydetti: “Avrupa Birliği Müzakeresi sırasında açılan gıda güvenliği faslı içerisinde ele alınan ‘çiftlikten çatala’ konsepti bir kez daha hayvansal üretimin insan, hayvan ve çevre açısından ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bu yüzden Türkiye hayvancılığının öncelikli araştırma alanlarının bu yeni yaklaşımlar doğrultusunda olması gerekmektedir. Ülkemizde bugüne kadar Ar-Ge tematik alanlar üzerinde geniş kapsamlı çalışma yapılmamış olması, araştırma kurum ve kuruluşlarına destekte referans oluşturacak veri tabanından yoksun bırakmıştır. Bu da araştırma fonlarının dağınık, verimsiz, gereksiz ve kaynak israfı sayılacak araştırmalara ayrılmasına neden olmaktadır. Ülkemizin böyle araştırmalara tahammülü yoktur. Dünya rekabet pazarında çok küçük detayların pazardan pay almada önemli etkileri olduğu günümüzde araştırmaların bu amaca yöneltilmesi zorunluluktur.”
Gelişmiş ülkeler ile karşılaştırıldığında ülkemizdeki hayvancılık sektörünün bazı sorunlarının hala çözülememiş olduğunu belirten Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Erdal ise konuşmasında Türkiye’nin hayvancılık bakımından son derece önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Erdal, “AB’nin 2010 ilerleme raporunun tarım ve gıda alt başlığı incelendiğinde veteriner ve hayvancılık sahasında elde edilen ilerlemeler bizlere özet olarak önemli bilgiler sunmaktadır. Sağlanan ilerleme ve gelişmelerin yeterli olmadığı ve yavaş seyrettiği söylenmektedir. Başarılı tarım ve hayvancılık politikalarının bilimsel araştırma verileriyle desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sağlanan ilerlemeler yavaş ve sınırlı kalacaktır” dedi.
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından düzenlenen ‘Türkiye Hayvancılığı Teknoloji Çalıştayı’nda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli de bir konuşma yaptı. Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, tarımı rekabete dayalı bir sektör olarak ele aldıklarını ve bugün gelinen noktada 500 farklı ürünün 179 farklı ülkeye ihraç edildiğini belirtti. Ferhat Şelli, bütün dünyanın ortak gündeminin küresel ısınma ve gıda üretimi olduğuna dikkat çektiği konuşmasında bu iki kavramın tarımın stratejik bir sektör olarak ele alınmasının önemini vurguladığını ifade ederek, Haziran- Kasım 2010’da buğday fiyatının yüzde 62, arpanın yüzde 96, mısırın da yüzde 63 oranında artış gösterdiğini söyledi.
Son bir yılda dünyada gıda ve içecek endeksinde yüzde 27 artış gözlendiğini aktaran Ferhat Şelli, “Biz Türkiye’de tarımı popülist bir politika alanı olmaktan ziyade rekabete dayalı bir sektör olarak ele aldık. Bu vizyon ile tarımın gelişmesini sağladık. Bu gün itibariyle Türkiye’de bin 500 farklı ürün 179 farklı ülkeye ihraç edilmektedir” dedi. Bundan 6 yıl önce ekonomik açıdan 26’ncı sırada yer alan Türkiye’nin 8. sıraya yükseldiğini ifade eden Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şelli, Türk tarımının 70 milyon nüfus ile 30 milyon turisti doyurduktan sonra 12 milyar dolarlık da ihracat yaptığını anlattı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak tarıma yılda 6 milyar lira destek verdiklerinin altını çizen Ferhat Şelli, bu desteğin 1,3 milyar lirasının hayvancılığa verildiğini kaydetti.
Isparta’nın tarım ve hayvancılık alanındaki gelişmelerine değinen Vali Ali Haydar Öner de konuşmasında şu hususlara değindi: “Isparta, tarım ve hayvancılık alanında olanağı fazla olduğu kadar, sorunu da olan bir ildir. Hemşerilerimiz bu olanakları iyi değerlendirme peşindeler. Hayvancılık alanında Tarım Bakanlığımız bizleri önemli ölçüde destekliyor, kooperatif ve birliklere önem veriyor. Son zamanlarda yapılan havza düzenlemesi çok isabetli yaklaşımları ortaya koyuyor. Bu yaklaşımlara ilaveler de yapılıyor yeter ki biz çalışalım, bunlardan yararlanalım, üretelim, teknikleri doğru kullanalım.”
Tarım Bakanlığı duyurusu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.