Eskişehir Tarım Fuarı 27 Nisan’da Başlıyor

Ali Numan Kıraç Kongresi ve Eskişehir Tarım Fuarı İçin Toplantı Düzenlendi.

Eskişehir’de 27-30 Nisan 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 1.Ali Numan Kıraç Kongresi ve Eskişehir Tarım Fuarı için toplantı düzenlendi. Eskişehir Valiliği’nde düzenlenen toplantıya Vali Mehmet Kılıçlar, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, İl Tarım Müdürü Mevlüt Gümüş, belediyelerin temsilcileri, oda başkanları ve konuyla ilgili sektörlerin birlik ve kooperatif temsilcileri katıldı.

 

Expoling Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, toplantının başında yaptığı sunumda daha önce çeşitli illerde yapılan tarım fuarlarıyla ilgili örnekler vererek 1. Eskişehir Tarım Fuarı için yapılacak çalışmalardan bahsetti.  Fuar’ın başarılı olması için gereken kriterlere de değinen Başkan  Erdoğan, “Fuarımız için 8 bin ile 12 bin metrekare arası bir kapalı alan düşünüyoruz. Eskişehir’de tarımın kalbinin atacağı 4 gün süresince, fuara yaklaşık 100 binin üzerinde katılımcı bekliyoruz. Gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki firmaların fuara katılımı için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 

Konuşmasında kısaca Ali Numan Kıraç’ın hayatından bahsederek onun bu bölgeye yaptığı katkıları anlatan ESOGÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tosun, amaçlarının 1.Ali Numan Kıraç Kongresi’nde üretici birliklerinden üniversitelere, özel tarım kurumlarından bakanlık üst yönetimine kadar geniş bir katılımın sağlanması ve sağlıklı bir tartışma ortamının oluşturulması olduğunu söyledi.

Eskişehir’in Türk tarımında müstesna bir yeri olduğunu dile getiren ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, 1.Ali Numan Kıraç Kongresi ile ilimizde çok kapsamlı bir toplantı yapılmış olacağını belirterek Eskişehir tarımının zenginleştiğini ve geliştiğini ifade etti.

Toplantının sonunda yaptığı konuşmada Eskişehir’de bir tarım fuarına ihtiyaç olduğunun önemine değinen Vali Mehmet Kılıçlar, “Eskişehir ve çevresindeki iller tarım illeridir. Bölgemizde tarımdan geçimini sağlayan birçok insan var. Fuar konusunda da bugüne kadar yapılan çalışmalarda epey yol kat ettik. Organizasyonların ilimiz için başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.