Hayvancılıkta Doğu İllerine Destek

inek

Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki  Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illeri ve  illerde yetiştiricilerin yapacakları bireysel veya kurumsal projelere 2010-2012 yılları arasında hibe desteği verileceği belirtilmiştir.Bu yıllar arasında üreticilerin bölgedeki et,et ürünleri,süt ve süt ürünlerindeki kaliteyi arttırmaları ve kaliteli ürünler ortaya çıkartarak bölgenin kalkındırılması amaçlanmaktadır.Proje kapsamında bölgedeki büyükbaş hayvanların ıslahı ve bölge iklimine uygun yem bitkilerinin yetiştirilmesi de amaçlanmaktadır.

Bu proje kapsamında 2010-2012 yılları arasında 50 adet ve üzeri büyük baş hayvan ile başlatılan bir projenin inşaat giderlerinin %30’u,hayvan alımının %40’ı  ve sağım ünitesi için alınacak olan sağım makinalarının da % 40’ı hibe kapsamına girmektedir.

Bu proje kapsamında gerçek veya tüzel kişiler sadece bir proje üzerinden  hibe desteği alabilir.Projesi onaylanan ve projenin gerçekleştirilmesi için gereken süreyi tamamlayan proje sahipleri yanlızca Tarım ve Köy İşleri’nin verdiği ek süreyi kullanabilirler.

Ayrıca proje sahipleri yukarıda da belirttiğimiz inşaat,hayvan alımı ve sağım ünitesi şartlarının hepsini projesinde bulundurmak zorundadır.Aksi taktirde projelerindeki bu unsurlar tamamlanmadan yatırım hibesi alamayacaklardır.

Umarım bu gelişmeler kapsamında Ülkemiz hem ıslah çalışmaları hem de daha kaliteli üretim çalışmalarında istenilen seviye getirilebilir.Üreticilerimizin gerek koşulları sağlayarak bu projeye destek vermelerini temenni ederim.

You may also like...

2 Responses

  1. hakkı dedi ki:

    bu proje tüm yurt sathına yayılmalı idi beklentimiz hayvancılık konusunda böyle güzel projelerin bölge ayırımı yapılmaksızın ülke geneline yansıtılmasıdır.

  2. fikret kadinci dedi ki:

    selam ben kastamonuda yaşayan cifcilikle ugraşan ailenin ogluyum benim babamdan kalan ikit ane 15 başlik süt ve et hayvancilik yapıbilecek ahirim var artim traktör ve tarim aletlerim mevcut mademki bu poreje veriliyor il ilce ayrimi olmamali ben ikansizlik yuzunden bu tesisi ve kendi ve abimin uzerine olan 100 dönum arziyi ekip bicemiyorum bu projeyeye nasil baş vurabilirim ya da burda hayvancilik la ugraşan arkadaşlarim safran karşili hayvan satişi yaprlar mi bende iki ton bolu safrani var ilglenenlere 0535 628 0080

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.