DOĞAYA 15 BİN FAYDALI BÖCEK BIRAKILDI

İmamoğlu’nda, buğday bitkisi zararlısı süne ile mücadele kapsamında doğaya faydalı böcek bırakıldı.

İlçe Tarım Müdürü Cumali Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmayı Çörten ve Malıhıdırlı köylerinde gerçekleştirdiklerini belirterek, son yıllarda çiftçilerin bilinçsiz tarım ilacı kullanmaları nedeniyle bölgede faydalı böcek popülasyonunda düşüş olduğunu belirtti.

Çiftçinin yabancı ot ilaçlaması yaparken yaprak biti ve süne mücadelesi amacıyla kullandığı ilaçların bunlarla beslenen yararlı böceklerin de imha olmasına neden olduğunu ifade eden Koca, şunları kaydetti:

“Böylece sünenin en önemli doğal düşmanı Trissolcus Semistriatus popülasyonunun düşmesine neden olunuyor. Süne zararlısı, erken ilkbaharda, kışlaktan buğday tarlalarına inerek, zarara neden oluyor.

Parazitoid Trissolcus semistriatus böceği süne zararlısının yumurtaları içerisine kendi yumurtasını bırakıp süne yumurtalarının parazitlenmesini sağlayarak süne popülosyonunu baskı altında tutmaktadır. Bu nedenle Adana Zirai Araştırma Enstitüsünden temin ettiğimiz 15 bin faydalı böceği, İl Müdürlüğünden gelen teknik ekip ve çiftçilerimizle birlikte Çörten ve Malıhıdırlı köylerinde önceden belirlediğimiz buğday tarlalarına bıraktık.”

Haber3

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.