Erasmus Öğrenci Değişim Programı Nedir?

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469–1536) almıştır.

Erasmus Programı Ne Değildir?

 1. Erasmus programı bir “yabancı dil öğrenme programı” değildir.
 2. Erasmus programı tam anlamıyla bir “burs” programı değildir.
 3. Erasmus programı bir “diploma” programı değildir.
 4. Erasmus programı bir araştırma programı değildir.


Erasmus kapsamında desteklenen etkinlikler nelerdir?

 1. Öğrenci ve öğretim görevlisi değişimleri,
 2. Eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik işbirlikleri,
 3. Müfredat geliştirme projeleri (Curriculum Development-CD) sonucunda elde edilen bilgilerin yaygınlaştırılarak uygulamada kullanılması,
 4. Avrupa üniversitelerindeki bölüm ve/veya fakültelerin belirli bir alanda yaptıkları akademik çalışmaları ortaklaşa yürütebilecekleri bilimsel platformların (Thematic Networks) oluşturulması,
 5. Dil kursları ve yoğun programlar,
 6. Avrupa Kredi Transfer Sisteminin (AKTS) yerleştirilmesi.

Programın Amacı nedir?

Programın amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır. Bu amaçla Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirme imkanı tanınmakta, bunun yanında ortak araştırma projeleri, yoğun programlar, müfredat geliştirme çalışmaları ve Avrupa çapında Tematik Ağların finansmanı sağlanmaktadır. Erasmus eylemi oluşturulurken hedefler arasında Avrupa’da yüksek öğrenimin kalitesini arttırmak, farklı kültürler ve yaşam biçimlerine karşı toleranslı yaklaşabilme becerisini geliştirmek ve dünyanın en rekabetçi ekonomileri arasında Birlik olarak yer alabilmek için küreselleşme sürecinde istihdam piyasasının niteliklerine uygun eleman yetiştirebilmek amaçlanmıştır.

You may also like...

2 Responses

 1. yurtdışı eğitim dedi ki:

  Erasmus tabiki de bir dil öğrenme programı olamaz zaten ülkemizden gidecek öğrenciler için de bir dil sınavı yapılmaktadır. Yeterliliği alamamış öğrenciler gidemezler.

 2. ingiltere dil okulları dedi ki:

  Neden acaba İngiltere gibi ülkelerle anlaşmalar sağlanmıyor? Öğrencilerimiz nedne bu ülkelere gidememktedirler?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.