Hububatta ‘septoria Yaprak Leke Hastalığı’na Rastlandı

Adana Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi’nce hububat alanlarında bir süre önce başlatılan teknik kontrollerde ‘septoria yaprak leke hastalığı’na rastlanıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tarım İl Müdürü Fikret Coşkun, Adana’da 2011 yılının oldukça yağışlı geçtiğini, buğdayın yetişme sezonu boyunca da sık sık yağmur yağdığını hatırlattı. Coşkun, “Sıcaklıklar da hastalıklar lehine uygun gitmeye başlayınca ‘septoria yaprak lekesi’ başta olmak üzere pas ve külleme gibi mantar kökenli hastalıklarda artışlara neden olabilmektedir” dedi.

Septoria yaprak leke hastalığı bulaşmaya alt yapraklardan başlayıp üst yapraklara doğru çıktığını anlatan Coşkun, buğday verimini önemli ölçüde etkileyen bayrak yaprağın korunmasının, söz konusu hastalığa karşı mücadelede etkili olduğunu anlattı. Mantari hastalıklarla mücadele yapılmadığı takdirde hububatta önemli verim kayıplarına neden olabileceği uyarısında da bulunan Coşkun, “Bu nedenle üreticilerimiz sorunlu hububat alanlarında ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile ilaçlı mücadele yapılmalıdır” diye konuştu.

 

You may also like...

1 Response

  1. Celal Kuru dedi ki:

    Buğdayda septoria için bakmıştıom ama il müdürünün demecinden başka birşey bulamadım.Tabii bu da beni tatmin etmedi.Saygıyla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.