Çilek Üreticisinin Yüzünü Güldürdü

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin’de sezonu 2 TL’den açan ve hasat boyunca kilosu 1 TL’nin altına düşmeyen çilek, üreticisini sevindirdi.

Mersin il genelinde çilek tarımının en yoğun yapıldığı Silifke İlçesi Tarım Müdürü Yusuf Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meyve iriliği, ihracata dayanıklı sert meyve eti, kokusu, aroması ve lezzetiyle marka olan Silifke çileğinin artık dünyada da tanındığını söyledi.

Bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadının yapıldığını ifade eden Gün, “Bu yılki rekoltenin yüzde 25’ine denk gelen 20 bin ton çilek, Moldova, Ukrayna, Romanya, Rusya, Polonya, Macaristan, Irak ve İran’a ihraç edildi. 60 bin ton ürün ise iç piyasada tüketildi” dedi.

Gün, daha önce 4 ay olan hasat süresinin, yeni fidelerin geliştirilmesi ve yeni üretim teknikleriyle 7 aya çıkarıldığını, yeni çeşitlerin bölgeye uyumu ile ilçenin dış piyasada da marka haline geldiğini belirterek, “Önceki yıllarda tek bir fidan çeşidi kullanılması nedeniyle nisan ve mayıs ayında pazarda yığılan çilek, arz talep dengesizliği nedeniyle ucuz fiyata satılıyordu. Ancak, kademeli hasatla birlikte piyasadaki yığılmanın önüne geçilmesi çileğin gerek değerinden satılmasını sağladı” diye konuştu.

Herkesin gönül rahatlığıyla Silifke çileğini yiyebileceğini kaydeden Gün, şunları kaydetti:

“Silifke çileği tüm dünyada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurdu ile tanınan Silifke artık çileğiyle de ün kazanmaya başladı. Çiftçilerimiz de en kaliteli çileği üretmek için büyük çaba gösteriyorlar. Bunun yanı sıra, gelecek yılki ihracatın daha da artması için şimdiden çalışmalar yapılıyor.

Çileği dalından kopmuş tazeliğinde tüketiciye sunuyoruz. Çünkü, çilek taşımacılığı dış piyasaya olduğu gibi iç piyasaya da termokinli araçlarla taşınıyor. Bu sayede raf ömrü uzayan çileğe talep artıyor.”

Gün, çilekteki sıcak para imkanı nedeniyle örtü altında üretimin de her geçen yıl arttığına dikkati çekerek, “Bu yıl 150 dönüm örtü altında çilek üretimi yapıldı. Bunun da yarısını topraksız tarımla üretilenler oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda örtü altı üretim alanının daha da artacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

İstihdama da katkı sağlıyor

Silifke’de çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığını da vurgulayan Gün, “Temmuz ayı sonu itibariyle bahçelere dikimin yapılması, ardından budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci haziran ayına kadar devam eder. Silifke’de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşır. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor” dedi.

Gün, çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan gelen yüzlerce işçinin istihdam imkanı bulduğunu, bu yönüyle de çileğin yöre ve ülke ekonomisine katkı sağladığını sözlerine ekledi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.