Tarımsal Bilişim Dersi Verilecek

Merkezi Adana’da bulunan TARBİL Üyesi Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş’ın girişimiyle Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde “Tarımsal Bilişim” lisans dersi olarak işlenecek.

Merkezi Adana’da bulunan Tarım Gıda Çevre Orman Derneği (TARBİL) üyesi Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş’ın girişimiyle A.Ü. Ziraat Fakültesi’nde “Tarımsal Bilişim” lisans dersi olarak işlenecek.

Derste amaç olarak, tarım sektöründe bilişim teknolojileri kullanma becerisinin kazandırılması vurgulanırken içerik olarak, bilişim teknolojileri kavramları, bilgi ve iletişim araçları, enformasyon teknolojisi, uzman ve karar destek sistemleri, paydaşlar arası bilgi transferi, sanal (cyber) yayım uygulamaları ve gelişimi konuları işleneceği belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan TARBİL Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Erdoğan, şu görüşlere yer verdi:

“Hızla gelişmeler kaydedilmesine rağmen çiftçilerimiz ve tarım sektörümüz bilişim teknolojisinin etkin kullanımı bakımından Avrupa ülkelerinin gerisinde bulunmaktadır. Hatta ülkemiz içinde tarım sektörü diğer sektörlere göre bilişim kullanımında yetersiz kalmaktadır. Oysaki tarım ve gıda sektöründe araştırma, eğitim-öğretim, yayım, üretim, işletme pazarlama, lojistik ve ticaretin her alanında bilişime ihtiyaç bulunmaktadır. Buna göre bilişimin tarım, gıda, orman, çevre ve ilgili tüm alanlarda kullanımını geliştirmek gereklidir. Bu kapsamda lisans ve önlisans öğretiminde bilişim konularının yer alması çok önemlidir.

Bu konudaki ülkemizdeki ilk çalışma ve girişim Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş tarafından başlatılarak, Lisans eğitim programına “Tarımsal Bilişim” başlığıyla bir dersin konulması sağlandı.

Dersin Amacı: Ziraat Mühendisi adayı öğrencilere Tarım sektöründe bilişim teknolojileri kullanma becerisinin kazandırılması olarak belirlendi. Özet olarak dersin kapsadığı konular ise; Bilişim teknolojileri kavramları, bilgi ve iletişim araçları, enformasyon teknolojisi, uzman ve karar destek sistemleri, paydaşlar arası bilgi transferi, sanal (cyber) yayım uygulamaları ve gelişimi olarak ifade edildi. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş derneğimizin aktif üyelerinden ve kuruluşundan bugüne kadar önemli katkılarda bulundu.

Biz de TARBİL olarak, bu girişimi destekliyoruz ve Tarımsal Bilişim dersini alarak mezun olacak ziraat mühendislerinin bilişim teknolojilerini sektörde daha etkin kullanarak daha büyük katkılar sağlayacaklarına inanıyoruz.”

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.