Adana, Dünyanın en büyük açık alan tarım fuarına evsahipliği yapacak

Adana, 5- 8 Mayıs tarihlerinde dünyanın en büyük açık alan tarım fuarına evsahipliği yapacak. Alman Tarım Birliği (DLG) ile Önder Çiftçi Projesi (ÖÇP) ortaklığında kurulan DLG Fuarcılık Ltd. Şti. , ‘DLG-ÖÇP TARLA GÜNLERİ 2011’i, merkez Seyhan İlçesi’ne bağlı Gerdan Köyü’nde 332 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek. 800 bin Euro yatırımla Adana- Mersin karayolu 17’nci kilometrede Çukobirlik’in güneyinde oluşturulan fuar kampusunda 123 firma deneme alanlarında stant açıp, tanıtım yapacak.

DLG Fuarcılık Proje Müdürü Onur Kiraz ve Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, Garanti Bankası’nın ana sponsorluğunda yapılacak fuarın tanıtım toplantısında bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundu. Proje Müdürü Onur Kiraz, alan genişliği açısından dünyanın en büyük tarım fuarı özelliği taşıyan fuarın 10. 30- 20. 00 saatlerinde gezilebileceğini, yaklaşık 50 bin ziyaretçi beklediklerini söyledi. Kiraz, 4 günlük fuarda tohumlar, sebzeler, meyve fidanları, zirai ilaçlar, bitki koruma ürünleri, suni ve organik gübreler, toprak işleme ekipmanları, tohum ve fide ekim makineleri, mibzerler, gübreleme, ilaçlama, sulama ekipmanları, dane ve yumrulu bitki hasat makineleri, dömork, taşıma ve depolama ekipmanları, silaj biçme makineleri ve biçerdöverler, tarımsal bilgi ve yayın firmaları, tarımsal yenilikçi ürünler ve hizmetler, dernek, birlik ve kooperatifler, tarıma dayalı sanayi ve gıda ürünleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmalar tanıtım yapıp, üreticileri bilgilendireceğini dile getirdi. Kiraz, ayrıca tarımla ilgili güncel konularla ilgili 12 seminer verileceğini bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in de katılımının beklendiği fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat ise bu projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını, ülke ve bölge tarımının gelişmesine büyük katkısı olacağına inandıklarını vurguladı. Oana Çorat, bu fuarın bir anlamda tarımı sevdirme projesi olduğunu, Üniversite öğrencileri ve genç çiftçilere büyük yarar sağlayacağını, tüm ziyaretçilerin tohumdan fideye, fidandan hasada kadar fuar alanında yer alan deneme alanlarında ürünleri görüp, bu süreci yaşayabileceğini ifade edip, tüm bölge halkını fuara davet etti.

Işıklandırılan fuar kampusunda yemek ve diğer sosyal ihtiyaçlar için 20 futbol sahası büyüklüğünde çim alan, 3 bin 500 araçlık otopark düzenlemeleri yapılıyor. Ayrıca fuar alanında Cumhuriyet’in ilanından bu yana kullanılan eski makine ve ekipmanlardan oluşan tarım müzesi gezilebilecek.

http://www.bahcebitkileri.org/tarla-gunleri-2011-adanada-basliyor.html

You may also like...

1 Response

  1. veyselcan yasak dedi ki:

    slm m,llet ben veysel adana gerdan köyün fuarlanınsdaki görevli veysel fuaralanımız güzel di ben ektim biçtim suyunu zehirrini suyunu ben verdim güzel di ve ama fuarda tek sıkıntısı olan varsa sadece yağmur ve fırtına hortum cıktığı zaman kötüydü ve insanların coğu gelmedi 6000 kişi bekleniyoru ama ne yazıkki yağmur fırtına maffetti millet en fazla geln olduysa 3000 kişi geşldi ilker gider mutlaka okuyun tekirdağ başkanına burdan sllm iletirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.