CHP’nin tarım projesine eleştiri

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, içinde çiftçinin olmadığı, köylünün destek vermediği hiçbir projenin hayata geçemeyeceğini söyledi.

Eker, Sur ilçesine bağlı Yeşilli köyü merasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, meraların ot veriminin artırılması, toplulaştırmanın yapılması, altyapının geliştirilmesi ve meraların ıslah edilmesi gerektiğini belirtti.

Bu hükümet döneminde Diyarbakır’da 140 bin dönüm alanda mera ıslah çalışması yaptıklarını, daha da yapılması gerekenler olduğunu ifade eden Eker, mera ıslahını sadece tarımı modernleştirmek için değil, tarımsal verimi ve verimliliği de artırmak için yaptıklarını söyledi.

Eker, bakanlık olarak bölgede toplulaştırma çalışmaları da gerçekleştirdiklerini,bu kapsamda köyde 9 kilometre tarla içi yol yapıldığını, 12 kilometre daha yapılacağını ve 2012’ye kadar bu çalışmaların biteceğini ifade etti.

Eker, bölgede köylülerin ihtiyacı olan bazı projeleri de yaşama geçirdiklerini anlatarak, foseptik çukuru, kanalizasyon gibi hizmetleri de toplulaştırma kapsamında gerçekleştirdiklerini belirterek, ”Beş çiftçimizin de bireysel sulama projelerine destek verdik. Yine bu köyde vatandaşlarımıza daha verimli üretim yapması için makine ekipman desteği verdik. DÖrt çiftçimize makine ekipman desteği olarak yüzde 50 hibe verdik. Bunun tutarı 26 bin 500 TL, 2007 yılında bu köyde beş derslik ilköğretim okulu açıldı” dedi.

Eker, mera ıslahı çalışmalarının Diyarbakır’da üzerinde önemle durdukları bir konu olduğunu, ıslah çalışmalarının yeşil yemin yüzde 70’ini karşılar hale geldiğini, projelerin hayata geçmesiyle Diyarbakır’da hayvancılık yapanların yeşil yem ihtiyacının tamamen giderileceğini kaydetti. Eker, Yeşilli köyündeki Mera Islah Projesi’nde 579 dönüm ıslah çalışması yapıldığını anlattı.

Islah çalışmasının sadece Yeşilli’ye hizmet etmeyeceğini, bölgeye örnek olması açısından bundan sonra diğer köylerde yapılacak çalışmalarda vatandaşların desteğini sağlamak için yapıldığını söyleyen Eker, şunları söyledi:

”Çünkü hep beraber yapacağız. İçinde çiftçinin olmadığı, köylünün destek vermediği hiçbir proje hayata geçmez. Çünkü bu projeler çiftçi için yapılıyor. Çiftçi sahip çıkarsa proje de başarıya ulaşır. Artık daha verimli, daha modern tarım yapacaksak, bu tür projelere destek vereceğiz. Meraların belirli dönemlerde otlatmaya açılması ve bakılması çok önemlidir. Diyarbakır’ın bu bereketli toprakları tarihte medeniyetlere beşik oldu. Yeryüzünde tarım ilk defa bu bölgede yapıldı. Buğday yeryüzüne bu topraklardan yayıldı. Artık önümüzde tarımın insanları sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için, yapılan bir faaliyet olmadığını, pazarlar için ihracat yapmak için üretim yapıldığını biliyoruz. Refah getiren, işsizliği gideren, zenginleştiren bir faaliyet için muhakkak suretle tarımı modernize etmemiz lazım. İşte bunun işçin biz hükümet olarak, GAP eylem planını hayata geçirdik.”

-”FELAKET OLMASIN BEREKET OLSUN”-

Eker, Diyarbakır’da, Dicle-Kralkızı Barajı’ndan Mardin’in Savur ilçesine kadar gidecek 219 kilometrelik bir kanal inşaatı yaptıklarını, bu yıl sonu itibariyle 144 kilometresinin tamamlanacağını ifade ederek, ”2012 yılında da kanalı yapılacak Silvan Barajı’nın 10 gün önce ihalesi yapıldı. Silvan Barajı’nın sulayacağı alan 2,5 milyon dönüm, Dicle-Kralkızı barajı 1 milyon 300 dönüm araziyi suluyor. Bu ne demek Diyarbakır’ın bütün sulanabilir arazilerinin yüzde 93’ün sulanması demek” dedi.

Sulama kanallarından daha yüksek verim alınması için toplulaştırma çalışmalarının yapılması gerektiğini de belirten Eker, Diyarbakır’da 7 milyon dönüm arazide toplulaştırma yapıldığını söyledi.

-”BARIŞI, UMUDU VE GÜVENİ BİRLİKTE KURMAMIZ LAZIM”-

Eker, Diyarbakır’da 408 köyde kanalizasyon çalışması, 17 bin 500 kilometre tarla içi yol yapıldığını da kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:

”Bunları niye yapıyoruz? Sular geldiği zaman, zarar vermemesi için drenaj da yapılacak. Felaket olmasın, bereket olsun diye. Biraz önce burada dünyanın en güzel çocuklarını gördüm. Hepsi pırıl pırıl, hepsi enerji ve hayat dolu. Bu çocuklar büyüdüğünde umutları olması lazım. Bu çocuklar düzenlediğimiz projelerle bu bereketli topraklarda yapacakları faaliyetle tarıma yönelik sanayide aş ve iş sahibi olacaklar. Mutlu ve huzurlu bir gelecek kuracaklar. Bunun için çalışıyoruz. Bizim barışa, umuda ve sevgiye ihtiyacımız var. Barışı, umudu ve güveni birlikte kurmamız lazım. Sorunlarımızı da bu anlayışla, el birliğiyle çözeceğiz. Buranın topraklarını modern tarıma hazır hale getireceğiz. Bir yandan altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Diğer yandan da tarıma dayalı sanayiyi Diyarbakır’da geliştiriyoruz.”

Akşam Gazetesi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.