Tarla Günleri 2011 Adana’da Başlıyor

Tarla Günleri 2011 Adana’nın Gerdan Köyü’nde 5-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Fuar alanı Adana-Mersin yolu 17. km’de. 150yi aşın firmanın katılacağı Fuar’a yurtiçi ve yurtdışından 50,000 in üzerinde ziyaretci bekleniyor.

Tarım Fuarcılığında Değişimin ve Yeniliğin Adresi sloganı ile yola çıkan DLG-ÖÇP ortaklığında gerçekleşen açık hava tarım fuarının 2.sine bu yıl tarımın kalbi Adana evsahipliği yapıyor.

Proje Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Onur Kiraz ile Fuarın başlamasına 15 gün kala görüşerek fuar hakkında bilgiler aldık. 330.000 m2’lik geniş bir alan üzerinde gerçekleştirilecek fuarın 3 ana bölümden oluştuğunu anlattı.

1 – Deneme alanları; Firmalar deneme ekimleri ve farklı uygulamalar yaparak, şahit parseller bırakarak ziyaretçilere mukayese imkanı vererek ürünlerini sergileyeceklerdir. Ziyaretçi bilgi tabelaları, firma uzmanları aracılığı ile kendi bilgi ve tecrübelerini yeni fikirler ile kıyaslama ve tartışma imkanı bulacaklardır.

2 – Makine Demonstrasyon alanları; Tarım makine ve ekipman üretici firmaları ürünlerini çim zeminli alanlarda sergileyecek ve konularına göre düzenlenmiş makine demonstrasyon alanlarında günün belirlenen zaman dilimlerinde ziyaretçilere uygulamalı olarak göstereceklerdir. Demo parselleri ile ziyaretçilerin görsel olarak öğrenmeleri, fikir ve tecrübe alışverişi yaparak karar vermelerini sağlamak, ve bu fikirler ışığında kendi tarımsal işletmelerine yön vermeleri amaçlanmaktadır.

3 – Kampüs çim alanlar; Deneme ekimi ve demonstrasyon yapmak istemeyen firmalar ve tarım sektöründe faaliyet gösteren diğer firmalar ürün ve hizmetlerini sergileyeceklerdir.

Ayrıca katılımcı firmalara ziyaretçilere ve özel gruplarına ürünleriyle ilgili ve teknik konularda seminer verebilme imkanı, alanda oluşturulacak 200 m2 üstü kapalı forum alanıyla sağlanacaktır. Aynı zamanda forum alanında akademisyenlerinde yer aldığı bilimsel seminerler ziyaretçilere sunulacaktır. Fuar süresince günde 5 tane olmak üzere toplam 20 adet seminer verilmesi planlanmaktadır.

Fuar alanında hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 5-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek Tarla Günleri Tarım Fuarına tarımla ilgilenen herkesi davet ediyoruz. Geçen yıl Tekirdağ’da bu yıl Adana’da yapılacak olan fuar, bir sonraki yıl ise başka bir ilde gerçekleştirilecek. Gelecek yıl hangi ilde olacağı ise fuara katılan firmalar tarafından belirlenecek. Yapılacak olan anketin sonuçları fuarın son günü duyurulara gelecek yıl fuara ev sahipliği yapacak il belirlenecek.

 

www.BahceBitkileri.org sitesi olarak fuarı yakından takip gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. Özellikle Adana ve çevresinde bulunanların bu açık alan fuarını kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

Bekir Sıddık KOÇ – Hakan Yazar – Ömer Bilgöl / Bahcebitkileri.org

 

Fuar Alanının hazırlık aşamasında çektiğimiz fotoğrafları sizlerle paylaşıyoruz..

 

 

You may also like...

5 Responses

  1. Hakan YAZAR dedi ki:

    Diğer tarım fuarlarından farklı olarak açık arazide yapılacak olan bu fuara katılım gerçekten büyük olacak. Tohum kalitelerini, makina-alet-ekipmanların yararlılığını ve kullanım alanlarını görerek analiz edebileceğiniz güzel bir organizasyon. İmkanı olanların mutlaka gelip görmelerini tavsiye ediyorum.

  2. Onur dedi ki:

    guzel yazi olmus tesekkurler

  3. İlgimizi çekti; Ekolojik tarım ürünlerinin öncü kuruluşu Agrobank Tarım SERGOMİL L60,BİOCROP L45,NEKAMAX PLUS gibi ürünlerini anlatmak,teknik ekibiyle fuarınızı renklendirmek üzere ziyarete gelmeyi planlıyor.

  4. engin eligül dedi ki:

    önder çifçinin hazılamış olduğu adana tarım fuarı çok güzel geçti emehi geçen öder çifçi ekibine teşekkür ederim.bütün çifçi arkadaşların daha butip fuarlara duyarlı olmaları ve biliçli tarım yapmak yerine ben görmtüm biliyorum deyipte bilinçsizce tarım yapmaların anlamış dehilim.bu fırsatları değerlendirelim ve fuarlara katılımların bilgi ednmenin kiseye zararı olmaz zanederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.