12. Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bu yıl 12’incisi düzenlenen geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali’nde Yörükler göçü canlandırıldı. Pehlivanlar domates havuzunun içinde kıran kırana mücadele etti.
Türkiye tarımının ve örtü altı sebzeciliği’nin(seracılık) önde gelen merkezlerinden Antalya’nın Kumluca ilçe belediyesi, ilçenin tanıtımı için geleneksel hale gelen 12.Tarım ve Seracılık Festivali’ni bu yıl daha renkli ve geniş katılımla düzenledi. Kumluca Cumhuriyet Meydanı’nda çelek koyma ile başlayan ve festivalin resmi açılışı sayılan Yörük göçü ve domates güreşlerinin vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti.
Yörüklerin bu yılki göçü Kumluca Hükümet Konağı’ndan başladı. Yörüklerin kültürünü anlatan Yörük Göçü geçişi Hastane Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarı üzerinde kortejle devam etti. Yörüklere mehteran ve okulların bandosu da eşlik etti. Kumluca Karatepe Stadı’na kadar yürüyüş ve gösteri devam ederken, stad etrafında da gösteriler sürdü.
Seyircilerin huzurunda ve stadın ortasında kurulan bir çadırda her yıl olduğu gibi bu yılda Mustafa ve Nefise Töngüşlü isimli yörük çiftinin nikahı kıyılıp dua edildi. Etkinliklerden önce Kumluca Belediye Başkanı yapılan çalışmalar hakkında bir konuşma yaptı.

“FESTİVALİN İLÇENİN TANITIMINA ÇOK BÜYÜK KATKISI OLUYOR”
Konuşmasında festival hakkında bilgi veren Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Tarım ve Seracılık Festivali’nin 2000 yılından beri düzenlendiğini belirtti. Çetinkaya, “Başlangıçta Kumluca Halkı’nın yorucu bir kış sezonu sonrasında bir parça da olsa dinlenmek ve eğlenmek maksadı ile düzenlediği şenlikler, şu an yoğun ilgi nedeni iki hafta süren bir karnaval havasına dönüştü. Bu festivalin ilçemize ekonomik katkısı olduğu gibi tanıtım açısından da çok büyük katkısı oluyor.” diye konuştu.
Festivalde konuşan Kaymakam Salih Işık, yapılan etkinliklere gösterilen yoğun ilginin, vatandaşların bu festivali devam ettireceğini sinyalini verdiğini söyledi. Konuşmaların ardından Festivalin en renkli etkinliklerinden olan domates güreşi yapıldı. Domates havuzunun içine dökülen domatesin içinde kıyasıya güreşen pehlivanlar, domateslerin gözlerini yakması nedeni ile zaman zaman zor anlar yaşadı. Domates havuzunda tanıtım için Kırkpınar Başpehlivanlarından Hasan Tuna ve Ahmet Yavuz’ da katıldı.
Program, halat çekme yarışı ile son buldu.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.