Üniversite öğrencileri tarım politikalarını tartıştırdı

Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksek Okulu’nda okuyan öğrencilerin proje ödevi olarak hazırladıkları konferansta Türkiye’nin tarım politikası masaya yatırıldı.

Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksek Okulu’nda okuyan Meltem Özyalçın, Tuba Badem, Ebru Ekinci ve Çimen Yılmaz, proje hocası Mehmet Örgev’in vermiş olduğu proje ödevi kapsamında Türkiye’nin tarım politikaları isimli bir konferans düzenledi. Kandıra Meslek Yüksek Okulu’nun konferans salonunda önceki gün gerçekleşen konferansa İstanbul Ziraat Odası Mühendisleri Şube Başkanı Ahmet Atalık konuşmacı olarak katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Atalık, tarihsel ve istatistiksel verileri kullanarak, tarım politikasının nasıl şekillendiği ve ne duruma geldiğiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

NEOLİBERAL POLİTİKALAR
1980’lerden sonra uygulanan neoliberal politikalar sonucu köyden kente göçün artması ve KİT’lerin özelleştirme sürecinin başlamasıyla tarım politikalarında değişiklikler olduğunu vurgulayan Atalık, şunları kaydetti “1980’den itibaren özel sektörün işin içine girerek devletin küçültülmesi anlayışı ortaya çıktı. Bu kapsamda 1980’lerin ortalarına geldiğimizde KİT’lerin zarar edenleri özelleştirilmesi hususu gündeme geldi. İlginç olan şudur ki 1990’ların başına kadar zarar eden KİT olmadı. Hepsi kar ediyordu. Bunların birçok sebepleri var tabiî ki. Zarar eden KİT’leri satacağız diye ne yazık ki KİT’ler zarar etmeye zorlandı. Önlerine zor şartlar konuldu. 1990’ların ortalarında zarar eden KİT’ler özelleştirilmeye başladı. Tarımın şekillenmesinde Dünya Ticaret Örgütü ön plandaydı.

TARIMDA GELİNEN NOKTA
Dünya Ticaret Örgütü neden kuruldu. Amerika kendi tarım ürünlerini Kuzey Afrika ülkelerine, Avrupa ülkeleri de Latin Amerika ülkelerine pazar oluşturmak amacıyla çılgınca bir satış rekabetine girdi. Öyle çılgınca bir rekabet oluştu ki artık kendilerine zarar vermeye başladılar. Sonunda biz birbirimizi dengeleyemiyoruz bir hakem seçelim dediler. Sonucunda Dünya Ticaret Örgütü kuruldu. Dünya Ticaret Örgütü bu iki yapının kendine yontulmuş halidir. Gümrük Birliği Anlaşması bize bugüne kadar 100 milyar Avro kaybettirdi. Türkiye, 1999 IMF ile anlaşma imzaladı. Dünya Bankası 2001 yılında o anlaşmaları getirdi önümüze koydu. Dünya Bankası’nın web sitesinde bunların hepsi var. Tarımsal destekler milyarlarca dolar geriledi. Tarımsal gayri safi milli hasıla geriledi. Çiftçiler üzerinde zarar milyarlarca dolar oldu. Toplam ekili alanlar geriledi.” Program bitiminde öğrenciler Ahmet Atalık’a çiçek vererek, teşekkür etti.

Haber: Mehmet BACACI/ Kandıra
Kaynak: Kocaeli Gazetesi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.