Türkiye, Dünyanın 8. Tarımsal Ekonomisi

Bakan Eker: “Türkiye, Dünyanın 8. Tarımsal Ekonomisi Olarak Bütün Avrupa Birliği Ülkelerinin Önünde”

İstanbul Sanayi Odası tarfından belirlenen Türkiye’nin 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan Konya’lı firmalar ve Konya Sanayi Odası üyesi olarak 35 yılını doldurmuş kuruluşlar için düzenlenen ödül töreninde konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin tarımsal üretim değerini 23 milyar dolardan 56 milyar dolara çıkararak bu alanda tüm Avrupa Birliği ülkelerini geride bıraktığını söyledi.

Göreve geldiklerinde dünyanın 11. tarımsal ekonomisi olan Türkiye’nin bugün dünyanın 8. tarımsal ekonomisi haline geldiğini ifade eden Bakan Eker, Türkiye’nin önünde sadece ABD, Çin, Hindistan, Rusya gibi ülkelerin olduğunu söyledi.

Hilton Garden Inn Hotel’de düzenlenen törene Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Valisi Nezih Doğan, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, sanayiciler ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Dünyanın geleceğinde tarımsal üretimin çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin, tarımsal üretim potansiyellerinin esasını teşkil eden bioçeşitlilik bakımdan Avrupa Birliği’nden çok zengin olduğunu söyledi. Bakan Eker, ”Bütün Avrupa Birliği ülkelerinde 2400 endemik bitki türü var. Türkiye’de bizim kayıt altına aldığımız endemik bitki türü sayısı ise 3 bin 900. Bu şu demektir. Dünyanın geleceğinde gıda güvenliğini tedarik ve temin etmek bakımından Türkiye’nin sağlayacağı katkı çok büyük. AB’nin bugün müzakere sürecini açtığımız gıda ile ilgili başlıkta biz, Avrupa’nın sınırlarını Ardahan, Hakkari, Van, Mardin ve Hatay sınırlarına taşıdık. Yani hijyen, sağlık, gıda, birtakım bitki ve hayvan hastalıkları yönüyle Avrupa Birliği’nin sınırını buralara taşıdık. Bu faslı biz müzakereye açtık. Avrupa Birliği’nin şu anda yürürlükteki tüm mevzuatını uyguluyoruz” dedi.

Tarım üzerinde spekülasyonlar olduğunu, en çok da bilgi sahibi olmayanların konuştuğunu, çok kolay ve ucuz siyaset yapıldığını belirten Bakan Eker, şöyle devam etti:
”Mesela Türkiye tarım sektörü müthiş bir verimlilik performansı ortaya koydu. 70 milyon insanın, ülkemizi ziyaret eden 30 milyon turistin karnını doyuruyoruz, üstüne net ihracatçı olarak 11.2 milyar dolar da ihracat gerçekleştiriyoruz. 9 milyar dolar ithalatımız var. 4 milyar doların üstündeki kısmı, tarım sektörünün doğrudan kullanmadığı ürünler. Mesela lif pamuk, ithalatı tarımda gözüküyor, ihracatı tekstilde gözüküyor. 4 milyar doları öyle çıktığınız zaman ilave 5-6 milyar dolar gıda ve diğer tarımsal üretim ihracatı yapan ülke durumundayız. 8 yıl öncesine göre nüfusumuz artmadı, azaldı, tarım alanlarımız da artmadı. Aynı alanda üretim yapıyoruz. Daha az sayıda çiftçiyle üretim yapıyoruz ama verimlilik arttı. Biz bunu durduk yerde sağlamadık. Biz tam 2 yıl çalıştık. 200’ün üzerinde uzman 2 senden fazla çalıştı. 26 milyon hektar tarım arazisinin her 2500 metrekarelik alanına data uygulaması yaptık. Şu anda her 2 bin 500 metrekarelik tarım alanında hangi tarımsal ürün hangi verimlilikle üretilebiliyor onu biliyoruz. Zaman zaman tarımda zor durumdaymışız gibi şeyler söyleniyor. Biz tarıma çok stratejik bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Türkiye’de tarımsal desteklemeleri artırdık. Bugün bir yılda Türk çiftçisinin cebine sadece üretim desteği olarak 5 milyar 700 milyon lira nakit para koyduk.”

Konuşmaların ardından Bakan Eker, ödül almaya hak kazanan sanayicilere ödüllerini verdi. Bakan Eker’e de Konya Sanayi Odası tarafından bir tablo hediye edildi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.