Tarımda Makine Ekipmana Destek

Tarımda makineleşmeye 5 yılda 640 milyon destek

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında, 2007 yılından bu yana uygulanan “Makine ve Ekipman Desteği Projesi”nin başarısı her yıl katlanarak artıyor. “Makine ve Ekipman Alımı Projesi”yle 2007-2010 yılları arasında, üreticilere 78 bin 124 adet makine ve ekipman karşılığında 350 milyon lira hibe ödemesi yapıldı. 2011 yılında verilecek olan 290 milyon lirayla birlikte çiftçilere 640 milyon liralık hibe desteği sağlanmış olacak. Proje kapsamındaki destekler, 2015 yılı sonuna kadar devam edecek.

PROJE DÖRT YIL DAHA SÜRECEK

Desteklemeye esas limitler, tarla içi sulama sistemlerinde gerçek kişiler için 100 bin, tüzel kişiler için 200 bin liranın yüzde 50’si; diğer makine ve ekipmanlarda ise gerçek kişiler için 50 bin, tüzel kişiler için 100 bin liranın yüzde 50’si olarak belirlendi. Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Projesiyle, çiftçiler, ihtiyaç duyduğu tarım alet ve makine altyapısı yönünden güçlendirildi. Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımı yaygınlaştırıldı. Kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılması sağlandı. Zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerin işleri kolaylaştırıldı, üretim maliyetleri düşürüldü. Çiftçilerin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye erişmesinde önemli bir adım atıldı. Birim alandan daha fazla gelir elde edilerek üreticilerin gelir ve sosyal standartlarında gelişme sağlandı.

BU YIL VERİLEN MAKİNELER…

Proje kapsamında, 2011 yılında 35 çeşit makine ve ekipmana hibe desteği veriliyor. Desteklenen makine ve ekipmanlar şunlardan oluşuyor: “Anıza direkt ekim makinesi, arıcılık makine ve ekipmanı, balya makinesi, basınçlı sulama sistemi, canlı balık nakil tankı, çayır biçme makinesi, çeltik fide dikim makinesi, el traktörü, file sistemi, biçerbağlar, hububat harman makinesi, lazerli tesviye aleti, hasat tablası, mibzer, motorlu tırpan, pamuk toplama makinesi, pancar söküm makinesi, patates söküm makinesi, pülverizatör, rüzgar makinesi, sap parçalama makinesi, sap toplamalı saman makinesi, silaj makinesi, soğuk hava tesisatlı taşıma aracı, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, gübre dağıtma makinesi, taş toplama makinesi, diskli tırmık, yem hazırlama makinesi, zeytin hasat makinesi, koyun kırkma makinesi, tambur filtre, su ürünlerinde buzlama makinesi, balıkçı gemilerinde soğuk depo, su ürünleri için kuluçka dolabı.”


SEKTÖR DESTEKLERLE BÜYÜYOR

“Kırsal Kalkınma Makine ve Ekipman Desteği Projesi” kapsamında verilen destekler tarım makinelerine olan talebi de artırdı. Desteklerle birlikte makine üretimi artarken, sanayicinin de yüzü gülmeye başladı. Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri Selami İleri, desteklerle birlikte makine sektörünün yüzde 100 kapasiteyle çalışmaya başladığını ifade ederek, sektörün siparişleri yetiştirmekte zorlandığını söyledi. İleri, makine sektöründe geçtiğimiz yıllarda çok sayıda kişinin işten çıkarıldığını hatırlatarak, bu destekler sayesinde ek istihdam oluşturulduğunu söyledi. Selami İleri, sadece tarım makineleri sektörünün değil, tarım makinelerine mal veren yan sanayi sektörünün de desteklerden olumlu etkilendiğini belirtti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.