Tarım ürünlerine ihracat desteği

Sebze, meyve, çiçek, bal, reçel, meyve suları, konserve balık, zeytinyağı, kümes hayvanları etleri, yumurta, çikolata, bisküvi ve makarna gibi tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatında iade yoluyla destek uygulaması, 2011 yılında da devam edecek.

”Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Para-Kredi ve Koordinasyon Tebliği”, 1 Ocak 2011’den geçerli olmak üzere Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Dünya Ticaret Örgütü Tarım Anlaşması çerçevesinde, Bakanlar Kurulunun ”İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kararına” dayanılarak hazırlanan Tebliğde tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatında ödenecek iade miktarları ve ödeme esasları düzenleniyor.

Buna göre, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu ödenekleri çerçevesinde karşılanmak üzere ihracat iade miktarı ABD Doları karşılığı Türk Lirası üzerinden, Merkez Bankası nezdinde ihracatçı adına açılacak hesaptan, banka kanalıyla mahsup yoluyla karşılanacak.

-İHRACAT İADESİ, VERGİ, SGK PRİMİ BORCUNA DA MAHSUP EDİLEBİLECEK-

Sisteme göre, ihracat iadeleri, hiçbir şekilde ihracatçıya nakit olarak verilmiyor. Söz konusu iadeler, vergiler, vergi cezaları, SGK primleri, haberleşme giderleri, enerji giderleri (elektrik ve doğalgaz), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na ve ilgili tasfiye halindeki bankalara olan borçlar ve bunların gecikme zammı ve faizlerine ilişkin giderlerin tamamı mahsup edilebilecek.

-BAZI ÜRÜNLERE ÖZEL TEŞVİK-

Buket yapmaya elverişli ve süs amacına uygun cinsten çiçek ve tomurcuklar, sebzeler, kuruluşmuş sebze, meyve ve sert çekirdekli meyve ve bal gibi tarımsal ürünlerin, İhracat Bağlantılı Tarımsal Üretim Sözleşmesi kapsamında temin edilerek ihraç edilmeleri halinde, ihracat iade miktarları ve azami ödeme oranları yüzde 50 oranında artırılacak.

Bu suretle hesaplanacak yüzde 50’lik artış tutarının yüzde 60’ı üreticiye nakit ödenecek, yüzde 40’ı ise ihracatçı adına açılmış olan mahsup hesabına alacak kaydedilecek.

Dondurulmuş meyve ve sebze ile meyve ve sebze işleme sanayine dayalı gıda maddeleri, İhracat Bağlantılı Tarımsal Üretim Sözleşmesi kapsamında temin edilerek ihraç edilmeleri halinde azami ödeme oranı yüzde 75 oranında artırılacak. Bu suretle hesaplanacak yüzde 75’lik artış tutarının yüzde 60’ı üreticiye nakit olarak ödenecek, yüzde 40’ı ise ihracatçı adına açılmış olan mahsup hesabına alacak kaydedilecek.

Bu iadelerden faydalanabilmek için, sözleşme ile birlikte ilgili ihracatçı birliğine, ürünün idrak tarihinden asgari 3 ay önce ön müracaatta bulunulacak. Ancak, ürünün özelliğine ve ilk idrak tarihine göre bu süre 45 güne kadar düşürülebilecek.

Teşvik kapsamındaki ürünlerin Organik Ürün Sertifikası ile tevsik edilmesi halinde, azami ödeme oranları yüzde 50 oranında artırılacak.

Para-Kredi Koordinasyon Kurulu kararına göre, 2011 yılında tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatında ödenecek ihracat iadesi tutarları ve ödeme esasları şöyle:

İhracat Miktar Azami

İade Barajı Ödeme

Ürünler Miktarı Oranı

(Dolar/Ton) (Yüzde) (Yüzde)

———————– ———— ——— ——-

-Buket yapmaya elverişli ve süs amacına uygun cinsten çiçek, tomurcuk 205 40 10

-Sebzeler (Pişirilmemiş,buharda veya suda kaynatılarak pişirilmiş,dondurulmuş) 79 45 12

-Kurutulmuş sebzeler (Bütün halde, kesilmiş,dilimlenmiş, kırılmış veya başka şekilde hazırlanmış) 370 40 10

-Meyveler ve sert çekirdekli meyveler 78 45 8

-Dondurulmuş meyve, sebze ile meyve ve sebze işleme sanayiine dayalı gıda mad. 75 100 8

-Bal 65 32 5

-Reçel, jöle, marmelat, meyve püreleri veya pastları 63 35 20

-Meyve suları, nektarları 150 15 12

-Zeytinyağı 40 100 2

-Hazırlanmış veya konserve edilmiş balık 250 100 5

-Kümes hayvanları etleri 186 41 15

-Yumurta 15$/1000 adet 65 10

-Kümes hayvanları etinden yapılmış sosis ve benzeri ürünler ile konserve edilmiş ürünler 250 50 10

-Çikolata ve kakao içeren gıda müstahzarları 119 48 6

-Bisküvi, gofret, kek 119 18 8

-Makarnalar 66 32 10

Zaman

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.