Tarım Ürünleri İhracatı 4 Milyar Dolardan 11,9 Milyar Dolara Çıktı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehde Eker, Türkiye’nin tarım sektöründe, dünyanın 8’inci büyük tarımsal gücü olduğunu belirterek, Türkiye’nin bin 530 tarımsal ürünü 177 ülkeye ihraç ettiğini, önceden 4 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç edilirken, 2009’da bu rakamın 11,9 milyar dolara çıktığını kaydetti.
Bakan Eker, 2010 yılında tarım sektöründe yaşananları ve yeni yılda uygulanacak politikaları paylaştığı basın toplantısında, dünyada 1 Haziran’dan Aralık ayına kadar buğday fiyatları yüzde 75 artarken, Türkiye’deki artışın yüzde 25-28 arasında kaldığını, arz, stok ve fiyatta problem oluşmadığını söyledi.
Tarım ve gıda ürünlerinin, dünyanın gündeminde her gün biraz daha önem kazandığına işaret eden Eker, ”Tüm bunlar, tarım sektörünü stratejik bir sektör olarak ele almamız ve planlamalarımızı orta ve uzun vadeli olarak yapmamız gerektiği mesajını bize veriyor. Biz de 2002 yılından itibaren bu anlayışla tarımı bir stratejik alan olarak gördük” dedi.
Türkiye’nin, tarım ürünleri açısından net ihracatçı olduğunu belirten Bakan Eker, 2009 yılında dünya buğday unu ihracatında Türkiye’nin ilk sırada geldiğine değinerek, ”Türkiye, yediği ekmekte buna muhtaç olduğu için yapmıyor, bunu işleyip ihraç etmek üzere yapıyor. Bu da, iyi bir şey. Geçen yıl sadece buğday ürünlerinden elde edilen ihracat 1,2 milyar dolar” diye konuştu.
Bakan Eker, tarım sektöründe sabit sermaye yatırımlarının artarak, 2010 yılında 9,5 milyar dolara çıktığını dile getirerek, 2010 yılında, Tohum Gen Bankası’nı, Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı’nı, Türkiye’nin ilk Kuraklık Test Merkezi’ni açtıklarını, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi’ni, Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Balkan ülkelerine tarımsal üretim eğitim ve araştırma ihtiyaçları konusunda eğitim vermek üzere Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi’ni kurduklarını anlattı.
2003 yılından sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na 6 bin 500’ü mühendis olmak üzere 17 bin personel aldıkları bilgisini veren Eker, Bakanlığın 2007 yılında başlattığı, sadece köylerde istihdam edilen, özel eğitim verilen ziraat mühendisi veya veteriner hekim olarak 5 bin personelleri bulunduğunu kaydederek, 2011’in ilk aylarında 2.500 kişi daha alarak, toplam sayıyı 7 bin 500’e çıkaracaklarını bildirdi.
Bakan Eker, tarım-sanayi entegrasyonuyla ilgili olarak Ocak 2006’da başlatılan projelerden 2 bin 960 tanesinin bittiğini, 31 Aralık itibariyle bitmesi planlanan projelerle birlikte, sayının 3 bin 200’ü bulacağını söyledi. ”Cumhuriyet tarihinin en büyük toplulaştırma projesi”ni başlattıklarını ve bu kapsamda 566 bin hektar alan tamamlanırken, 400 bin hektar alanın da bitmek üzere olduğunu kaydeden Eker, GAP bölgesinde 2 milyon 100 bin hektar alanda toplulaştırma yaptıklarını açıkladı.
Bakan Eker, konuşmasında şu bilgileri verdi: ”2011’de gerek hayvancılıkta, gerekse bitkisel ürünlerle ilgili desteklemelerin artarak devam edeceğini, Türkiye’de uluslararası standartlarda Milli Botanik Bahçesini 3 yıl içinde kuracaklarını, ayrıca Ankara’da bir Bitkisel Biyoteknoloji Merkezi, Samsun’da Enerji Bitkileri Araştırma Merkezi, İzmir’de Bitkisel Doku Kültürü Merkezi, Yalova’da Türkiye soğanlı ve yumrulu süs bitkileriyle ilgili bir geofit bahçesi, Çukorova’da yem bitkileriyle ve tohumlukla ilgili üretim merkezi kuracaklarını” belirtti.
Hayvancılıkla ilgili olarak Ağustos ayında çıkardıkları faizsiz kredi kararnamesi kapsamında 2 milyar 880 milyon lira kredi kullandırıldığını ifade eden Bakan Eker, bunun 2011 yılında da devam edeceğini söyledi. ”Türkiye’deki hayvancılığın daha modern hale gelmesi için birçok tedbir aldıklarını ve hayvancılığın toplam destek içindeki payını yüzde 4’ten yüzde 22’lere çıkardıklarını, önceden hayvancılığa 83 milyon lira destek ödenirken, bugün 1 milyar 200 milyon üzerinde destek ödediklerini, 2011 yılı içinde koyunculuğu, küçükbaş hayvancılığı geliştirecek, özel tedbirler alacaklarını ve koyunculuğun Türkiye’de mutlaka yaşatılması ve geliştirilmesi gerektiğine inandıklarını” belirtti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, et fiyatlarına ilişkin olarak şunları söyledi: ”Et ve Balık Kurumu kıymayı 16 liradan satıyor. Depoları şu anda et dolu, keseceği binlerce de kasaplık hayvan var. Et fiyatları yükselmiyor, aksine düşüyor. Ben, her gün Türkiye’nin en çok hayvan kesilen 13 vilayette kesilen hayvan sayısını ve fiyatları günlük takip ediyorum. Dün itibariyle 13 vilayetin ortalamasına göre, kilogram başına kemikli et 14,5 lira. Önceki gün 15 liraydı. Bu fiyat, geçtiğimiz aylarda 17-18 liraya kadar çıkmıştı. Nisan ayına göre, kemikli et 17-18 liralardan 14,5-15 liraya kadar düştü. Nisan ayına göre, kıyma ve kuşbaşı fiyatında yüzde 18-19 civarında azalma var.” 9 tane marketin reyonlarında perakende et fiyatlarını takip ettiklerini ifade eden Eker, yerli kemikli eti 14,5-15 liraya satın alan market, kasap veya kişinin nakliye, katma değeri ile kemik payı düştüğünde 20 liraya karla kıyma sattığının altını çizerek, ”Eğer 25 liraya satıyorsa, bu fahiş bir kardır.” dedi.
Bakan Eker, damızlık hayvancılık konusunda orta ve uzun vadede desteklemeleri olduğunu hatırlatarak, faizsiz kredinin yaklaşık yarısının besi faaliyeti yapmak üzere kullandırıldığını belirtti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.