Tarım Danışmanı Sayısı Hızla Artıyor


Ülke genelinde Tarım Danışmanı sayısı artıyor. Her yıl yapılan yeni alımlarla yıllık olarak yaklaşık %100 varan artış oranlarıya binlerce ziraat mühendisi istihtam ediliyor. Samsun ilimizdeki yıllara göre tarım danışmanı sayısı şu şekilde oluştu.

Samsun’da tarım danışmanı sayısı 50’ye yükselirken, 2012 yılında sayının 100’e çıkarılarak 5 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde tarım tanışmanı uygulaması bakanlık desteğiyle sürdürülüyor. 2009 yılında 1 serbest tarım danışmanı tarafından 36 çiftçiye danışmanlık hizmeti verilirken, çiftçilere almış oldukları hizmet karşılığında bakanlıkça 9 bin TL ödeme yapıldı. 2010 yılında danışman sayısı 15’e yükseltildi, 547 üreticiye danışmanlık sağlanırken 273 bin 500 TL’ destek sağlandı. 2011 yılında sayı artırılarak 50 danışman ve 2 bin 205 işletmeye ulaşılırken, 1 milyon 102 bin 500 TL ödeme yapıldı. Danışman sayısının artırılması yönünde çalışmalarının olduğunu, 2012 yılında 100’ün üzerinde danışman ve 5 bin işletmeye ulaşılmasının hedeflendiğini belirten, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kadir Güven, tarımsal işletme sahiplerinin bilgi, teknik ve yöntemler konusundaki ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli düzeyde karşılanması için ilgili yönetmeliklerin hazırlanarak uygulamaya konulduğunu söyledi. Yönetmelikler kapsamında birçok çalışma alanının bulunduğunu belirten Güven, “Danışman çalıştırılması suretiyle kamunun istenilen düzeyde yerine getiremediği yayım faaliyetleri çiftçilerimize ulaştırılmaktadır. Uygulamayla ekim zamanında ürünün pazarlanmasına kadar üretimin her aşamasında yanlarında olan danışmanlar tarafından üretimde kaliteyi, birim alandan alınan verimde artış, ilaç kalıntısı olmadan üretimi ve pazar aşamasında karşılaşılan sorunların çözümünü hedeflemekteyiz. Ayrıca danışman olarak hizmet veren genç meslektaşlarımızın istihdamını sağlamanın da mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.

You may also like...

1 Response

  1. emine dedi ki:

    Tarım danışmanı artıyor, fakat oynanan oyunlar aynı şekilde devam ediyor. Ziraatçiler işin patronu olmadığı sürece yapılan her yenilik suistimale açıktır!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.