Mersin Turunçgil Festivali

Mersin Turunçgil Festivali

Mersin İli Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) tarafından bu yıl ilk defa düzenleneceği açıklanan; ‘Turunçgil Festivali’ ile ilgili olarak hazırlıklar sürüyor. Festivali; Narenciye Tanıtım Grubu’nun da (NTG) destekleme kararı aldığı bildirildi.

MERTUB Yönetim Kurulunun yaptığı açıklamalarda, turunçgilin Mersin açısından hayati önem taşıdığını belirterek, bu noktada sektörün ileriye taşınmasının yanında hem kent, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacak çalışmaların da önemsenmesi gerektiği vurguladılar.

Festivalin amacı; Mersin’in kent kimliğinde limon ve turunçilin de öne çıkmasının sağlanmasının yanında kişi başına düşen turunçgil tüketiminin arttırılarak Avrupa standartlarının yakalanmayla birlikte iç piyasanın canlandırılması olduğu ifade edilmektedir.Festival 20-21 Şubat 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Festivalle ilgili çalışmaların ivme kazandığı bu zamanlarda festivali NTG’nin yanında Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) gibi kurum ve kuruluşlar festivale destek vermektedirler.

Nasıl ki Antalya’da ‘Altın Portakal Film Festivali’, Adana’da ‘Altın Koza Film Festivali’ gibi önemli ve ses getiren organizasyonlar varsa Mersin’de de ‘Turunçgil Festivali’nin aynı kurumsal kimlikle öne çıkması gerekmektedir.

bora

çukurova üniversitesi ziraat fakültesi bahçe bitkileri bölümünde okumaktayım

You may also like...

2 Responses

  1. vildan_ dedi ki:

    ben gittim cok güzeldi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.