İç Anadolu Tarım İl Müdürleri Toplandı

 

Çayır, mera, yem bitkileri ve hayvancılığın sorunları Yozgat’ta masaya yatırıldı.
Tarım İl Müdürleri ve Tarla bitkileri ve Hayvancılık Araştırma enstitüleri temsilcileri katıldığı, çayır, mera, yem bitkileri ve hayvancılığın sorunları konulu İç Anadolu Bölge Toplantısı Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yapıldı. Mehmetoğulları Otel’de düzenlenen toplantıya Yozgat, Ankara,Çorum, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri ve Sivas Tarım İl Müdürleri, Tarla Bitkileri ve Hayvancılık Araştırma enstitüleri temsilcileri ve üniversiteden temsilciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yozgat Tarım İl Müdürü Ünal Koçak, Yozgat’ın, İç Anadolu’nun üretimde şimdiye kadar kendini tam hissettirememiş tarımsal alanda 1 milyon 341 bin hektarlık büyüklüğe sahip bir il olduğunu belirterek,”780 bin hektarlık alanda üretim yapan bir il ancak, sulanabilir alanlarının azlığı, sulanabilir alanlarda da büyük oranda şeker pancarı bulunmasıyla üretim deseninde sadece şeker pancarı, baklagil ve hububat görülmektedir. Değişik ürün çeşitliliği olmayan tarımda istediklerimizi tam noktaya getirilememiştir.
Ancak hububatta Türkiye üretiminin yüzde 5’ini, Şeker pancarında yüzde 9’unu, baklagil, mercimekte yüzde 18, nohut’ta yüzde 9’u olmak üzere Türkiye ihtiyacını karşılayan bir il olması açısından da önem arz etmektedir” dedi.
Konuşmaların ardından bölgede hayvancılık, meralar ve yem bitkileri yetiştiriciliği ile ilgili araştırma enstitülerinin ve üniversitelerin uzun yıllar yaptığı çalışmaların sonuçları katılımcılara aktarıldı.
Erciyes Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yunus Serin’de yaptığı konuşmada, Yozgat ilinde tarım ve hayvancılığın mevcut durumu araştırmalar sonucu belirlenen problemler ve çözüm önerilerini anlattı. Toplantıda Orta Anadolu Bölgesi mera çalışmaları, bölge meralarında karşılaşılan problemlere yönelik çözüm önerileri tartışıldı.Orta Anadolu bölgesinde yem bitkilerinin mevcut durumu,yürütülen araştırmalar ve yem bitkisi yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için öneriler görüşüldü.
Toplantıyı Yozgat Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş, Sarıkaya Kaymakamı Yaşar Dönmez, Belediye Başkanı Ali Osman Erbir, Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bünyamin Çamlıdağ’da takip etti. İHA

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.