İŞSİZ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ

Bunlara Göz Atmak İster misiniz?

8 Responses

 1. NECDET ÖZBEK dedi ki:

  yüreğinizden çıkıp dilinizin telaffuz ettiği bu sözleri,bu ÖNEMLİ sözleri dilerim tarım bakanlığı ve hükümet yetkilileri kör olan gözlerini açıp görürler…teşekkürler….

 2. shrub dedi ki:

  Bu yazı “Türkiye’de Ziraat Mühendisi olmak” adlı yazının devamı nitliğinde bir yazı olmuş.
  İnsanlık tarihinin en eski mesleği olan ziraat, insanların var olduduğu müddetçe ihtiyaç duyacakları en temel meslek olmayıda sürdürecektir. Çünkü insan gıda ve içecek ihtiyacını dışarıdan karşılamak zorundadır.
  Önümüzdeki yüzyılın mesleği olarak itaf edilen moleküler biyolojinin en önemli uygulama alanlarından biri tarımdır. Dünya makro düzeyden mikro düzeye geçtiği bir zamanda bizim ülkemizin geldiği yer aşikardır.50-60 yıl gerilerden geliyoruz hala…
  Nekadar cazip bir meslğimiz varki Doktorlar,Avukatlar,Makine mühendisleri,İşletmeciler….Bu işin erbabı(kolay para olarak baktıklrı için),uzmanı oluyorlar… Herkes doğuştan bu işi yaptığı için mesleğimiz tohumu toprağa atmak ve sulamak gübre atmak ve hasat etmek kadar kolay bir kelimeler topluluğu gibi görünüyor.
  Bir fakültenin giriş puanı onun kalitesi veya kalitesizliği olarak algılanamaz…tamamen tercih edenlerin puanlarının yansıttığı bir durumdur bu. Birçok insanın burun kıvırdığı(köyde yaşayanların) yaptığı bir iş, bir eylem olarak algılanıyor hala… Tüm zamanların mesleği olduğu insanlar tarafından önemsenmiyor.
  Teknikten, araştırmadan, meslekten tamamen uzak bir anlayışla yönetilen firmalarda komik ücretlerle kiralanan diplomalardan trilyonlarca para kazanan binlerce insanın olduğu bir ortamda hiç bir şekilde kendinizi ve mesleğinizi idame ettiremezsiniz. Öyle bir ortamki bu, Teknisyen, Tekniker,Mühendis,Yüksk Mühendis, Ziraat Doktoru…Bu saydığımızın hepsine bu ülkede ZİRAAT MÜHENDİSİ denilmekte ve bu şekilde muamele görmektedir.
  İdealist, Mesleğini seven, araştıran ve buna kafa yoran insanlar bu AL-SAT mantığıyla yaşayan ve günü kurtarmaya yönelik çabalar içinde olanlar yüzünden hiç olup gitmektedirler.
  İlkokul mezunu insanların arabayla şehir şehir kapı kapı dolaşıp MAL satıp tahsil memurluğunu yaptığı ve başarılı olduğu bir yapıda Ziraat Mühendisleri pazarlama elamanı…Yapı marketlerde çiçek satan satış elemanı… Para sahibi cahil insanların yanında geçimini sağlamak adına amelelik yapan insan olarak tanımlayabiliriz…
  Üretim yapan, üretime yön veren,planlayan işletmeyi(tarım işletmesi,sera,depo,arazi,laboratuar….)yürüten, araştırma-geliştirme yapan, dünya tarımını takip eden,proje yapan, tasarlayan, uygulayan kişi olmanın dışında her şey ve her hale giren kişi olarak tanımlıyorum.
  İşin başında, işin mutfağında, işe yön veren ve yön vermek adına fikir üreten veya üretmeye çabalayan mükemmel birçok beyin hiç pahasına tüketilmektedir. Başka işlere yönelmektedir…
  Yazınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim…

 3. Hakan YAZAR dedi ki:

  Kelimelerinizin her birisi aslında büyük bir yaramızı da ortaya koymuş öncelikle bunun için size teşekkür ederim. Haklısınız, fakülte puanlarıyla meslekler eş değer tutulur durumda fakat bundan 20-25 sene öncesine giderseniz,Çukurova Üniversitesi’nde ziraat mühendisliği puanlarının doktorluktan yüksek olduğunu göreceksiniz. Şaka gibi gelecek belki ama durum bu. Bir de şu var eklemek istediğim, insanlar mecbur kalmadıkça doktora,avukata,hakime,savcıya gitmezler.Ama mecbur oldukları, hayatlarını idame ettirebilmek için ihtiyaç duydukları herşey, ziraatçilerin üretimleri bunun farkında değiller. Tamam belki bazı şeyleri konuşmak için çok erken ama FAO verilerine bakınız 2050 yılında tarım için su çok büyük bir sıkıntı olacak ve tabiri caizse kıtlık dönemi başlayacak. Bu durumda avukatlar mı yoksa doktorlar mı kurtaracak insanlığı? Yazdıklarım bir çok insana göre çocukça geliyordur bunu biliyorum ama gözlerini açtıkları zaman iş işten geçmiş olacak ki bunu da hiç birimiz istemeyiz.

 4. tuğşat dedi ki:

  Sayın meslektaşım,içimizde kanayan bir yara olup dilimize dökemediğimiz,konuşsak bile çare bulamadığımız önemsenmeyişimizi,Ziraat Mühendisiyiz dediyimizde kalitesiz, işe yaramayan bir meslekmiş gibi yüzümüze bakılmasından büyük bir üzüntü duyuyorum. Öncelikle sorunlarımızın bir kısmını dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.Mesleğimizin ilk sorunu aslında fakültede gördüğümüz eksik ve yanlış eğitimle başlıyor.Bu durum düzeltilmeliki bizler iş hayatına girdiğimizde bocalamıyalım, biz bu konuları görmedik, nasıl yapıcağımı bilmiyorum diye çırpınmayalım. En basiti ile fakültede aldığımız eğitim bilirkişilik yapmamıza bile yetmiyor. Ziraat odalarımızın maalesef bize hiçbir faydası olmuyor.Devletimiz mesleğimizle ilgili adımlar atmaya çalışıyor ama yetmiyor çünkü temelden başlamıyorlar. Velhasıl bunlar sadece bir kısmı,mesleğimizin çok sorunu var fakat ilgilenen yok.Yapabileceğim birşey varki; bu sistem düzeltilmeden çocuklarıma bu mesleği tavsiye etmicem.Paylaşımınız için tekrar teşekkür ediyorum ve bütün ziraat mühendislerinin birbirlerine destek olmalarını diliyorum.İyi günler.

 5. aydan dedi ki:

  yazınızı çok büyük merak ve ilgiyle okudum o kadar dogru şeyler hakkında konuşmuşsunuz ki yorum yazmaktan kendimi alamadım… ben ziraat mühendisi olma yolunun en başındayım. ögrenciyim ve 2. sınıftayım… henüz çok bir bilgi birikimim olmamasına ragmen okulu bitirince bende acaba işsiz kalırmıyım diye sorular aklımı çok karıştırıyor. sizinde dediginiz gibi ziraate bakış degişmedikçe sanırım bu sorun hep sürecektir. önemi çok fazla olan bir konu hakkında yazmış oldugunuz yazıdan dolayı size çok tşk ederim…

 6. seda dedi ki:

  yazıyı okurken içimden bişeyler koptu resmen.bende bu mesleğim bir adayıyım.3.sınıf öğrencisiyim..şimdiden işsizlik korkusu sardı içimi.ama insanlar birgün gerçeğin farkına varacaklar.kuraklık başladığında insanlar açlıktan ölmeye başlayınca tarımın ve ziraatçilerin değerinin anlaşılacağını düşünüyorum ama malesef iş işten geçmiş olacak…söyleyecek pek birşey yok herşey ortada.umarım insalık uyanır ve tarımın toprakların bizlerin değeri çok geçmeden anlaşılır…

 7. OTM TARIM dedi ki:

  mağzalarımızda aktif olarak çalışacak ziraat mühendisi arıyorum özellikle anamur, silifke, erdemli tarsus mersinde arıyorum.

 8. OTM TARIM dedi ki:

  mağzalarımızda aktif olarak çalışacak ziraat mühendisi arıyorum özellikle anamur, silifke, erdemli tarsus mersinde arıyorum.5327651587

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.