Nektarin, Çukurova’nın yüzünü güldürüyor

Şeftali görünümüne sahip, ancak, tüyleri olmadığı için ”tüysüz şeftali” olarak adlandırılan nektarin, Çukurova’da üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Meyve üzerindeki tüy nedeniyle şeftaliye alerjisi olanların alternatifi olarak kabul edilen nektarinin, hasadına başlandı. Çukurova’nın verimli topraklarının yer aldığı Yumurtalık ilçesinde son yıllarda bodur ağaçlarla yetiştiriciliği yapılan nektarin, meyve severlerin yanı sıra üreticinin de gözdesi oldu. Üretici, ürünü dalında iken tüccarla anlaşma yaparken, Çukurova’da yetişen sulu ve büyük nektarinler, Avrupa pazarının yolunu tutuyor.

Üretimi gerçekleştiren köylüler, nektarine olan talepten memnun olduklarını bildirdiler.
Kalemli Köyü’nde yaklaşık 10 yıldır nektarin üreticiliği yapan Halim Çelen, 35 dekar arazide bin 300 ağaçtan oluşan nektarin bahçesi tesisi oluşturduğunu belirtti. Çelen, bu yıl bahçeden yaklaşık 75 ton ürün elde ettiğini, ürünün hasadına başlamadan ihracata yönelik satışının gerçekleştiğini vurguladı.

Adana’da hizmet veren Özderler firmasıyla anlaşma yaptığını ve ürünlerinin bu firma aracılığıyla Avrupa pazarına sunulduğunu ifade eden Çelen, şunları kaydetti: ”Firma geçen yıl bana gelerek 80-120 gram büyüklüğünde meyve istediklerini söylediler. Ben de bütün bakım işlemlerimi bu ağırlıktaki meyveleri üretecek şekilde yaptım. Bir haftadır ürünü topluyoruz. Toplanan ürünler Rusya’ya ihraç ediliyor. Şu an için ödeme gerçekleşmiyor. Malı sattığım firma ürünü Rusya’ya satacak, kendi masraflarını çıkaracak ve kalan parayı bana verecek. Ancak, daha geçen yıldan talebin hazır olması bile benim için büyük şans. Nektarinin kilosu 1,75 – 2,00 TL arasında değişen bir fiyat aralığına oturacağını tahmin ediyorum. Bu da bereketli bir sezon anlamına geliyor.”
 

Değişen iklim koşulları

Çelen, değişen iklim koşullarının bu yıl üretim süresini bir miktar da olsa etkilediğini vurguladı. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği etkilerini üretici olarak hissettiklerini anlatan Çelen, şöyle devam etti: ”Yumurtalık’ta mikroklima bir iklim yapısı hakimdir. Ancak bu iklim her geçen gün değişiyor. Bu yıl geçen seneye göre her şey 9 gün geç yapıldı. Budamaya dokuz gün geç başladım, çiçeklenme dokuz gün gecikti, buna bağlı olarak hasat da geçen yıla göre geç yapıldı. Yani küresel iklim değişikliğinin etkileri burada da bariz bir biçimde görülüyor.”

Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri, şeftali renginde ve görünümünde, ancak, şeftaliden daha kırmızı, C vitamini ve lif açısından zengin, şeftaliden çok armut tadında olan nektarinin meyvecilikte önemli bir alternatif ürün haline geldiğini bildirdi. Yumurtalık’ta özellikle son yıllarda nektarin başta olmak üzere meyve üreticiliğine yoğun ilgi gösterildiği belirtildi. Yetkililer, meyilli arazileri nedeniyle çevre illerdeki üreticilerin de bölgeye gelerek bahçecilik yaptığını vurgulayarak, üreticinin tarla tarımına göre bahçeden en az 5 katı kazanç elde ettiğini kaydetti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.