Hayvancılığa 1 Milyar 700 Milyon Destek

Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’nda incelemelerde bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, et fiyatları ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Eker, et fiyatlarında, halkın en çok tükettiği et ürünü olan kıymanın 20 liranın altına gerilediğini kaydetti.
Et fiyatlarında Nisan ayına göre önemli oranda düşüş sağlandığını ifade eden Bakan Eke, şöyle konuştu:
“Bundan 10 ay öncesine göre, 2010 yılı Nisan ayına göre perakende et fiyatlarında yüzde 20’nin üzerinde bir düşüş var, yani artış yok, düşüş söz konusu. Bu tabii perakende açısından önemli bir gelişmedir. Tüketicilerimiz açısından da önemlidir. Halkımızın daha ucuz et alabilmesi açısında önemli. Geçen yıl biliyorsunuz, fiyatlar yükselmişti. Özellikle dar ve orta gelirli olan vatandaşlarımız bunu almakta zorlanıyorlardı. Biz de hükümet olarak buna karşı tedbir aldık ve piyasada şu anda vatandaşlarımızın isteğini karşılayacak kadar makul bir fiyattan ürün var.”
Et fiyatlarında istenilen seviyeyi, sürekli ithalat yoluyla değil, Türkiye’nin üretimini artırarak sağlamayı amaçladıklarını, bu nedenle de yapılan et ithalatını, hayvancılığın geliştirilmesi için yürütülen projelere paralel olarak hayata geçirdiklerini anlatan Bakan Eker, ”Geçen ağustos ayında besi ve hayvancılık yapan diğer vatandaşlarımız için faizsiz kredi sistemini başlattık. 3 milyar 600 bin lira faizsiz kredi, yaklaşık 50 bin üretici, çiftçi ve yatırımcı tarafından alındı ve kullanıldı. Bir yandan iç üretimi destekliyor ve yerli üretimi geliştiriyoruz. Yerli besicilerimizin rekabet gücünü arttırıp yeni yatırımlar yapılmasını teşvik ediyoruz.”
Hayvancılığa 1 Milyar 700 Milyon Lira Destek
Bakan Eker, 2002 yılında tarıma verilen destek miktarının toplam 1 milyar 800 milyon lira olduğunu, kendilerinin ise 2011’de sadece hayvancılığa verecekleri destek miktarının 1 milyar 700 milyon lira olacağını söyledi.
Denizli’nin, tarıma dayalı sanayi, hayvancılık ve süt üretimini geliştirilmesi için desteklerden en fazla yararlanan illerden birisi olduğunu dile getiren Bakan Eker, Denizli’ye en kısa süre içerisinde et balık kombinası açacaklarını ve bunun için çalışmalara da başladıklarını bildirdi.
Bakan Eker, canlı hayvan pazarındaki incelemelerinin ardından 500 bin liraya mal olan ve bakanlık tarafından içerisindeki makinelere yüzde 50 hibe desteği verilen Gün Market Et İşleme Merkezi’nin açılışını da gerçekleştirdi.
Ayrıca Bakan Eker, Denizli programı kapsamında, Sarayköy ilçesine bağlı Adaköy  ve Buldan ilçesine bağlı Yenicekent’teki sera ve fidan üretim merkezlerinde incelemelerde bulundu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.