Çukurova Üniversitesi İlk 500 Üniversite Arasında

DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İLK 500 İÇERİSİNDE YER ALDI

Uzun zamandır Türk Üniversiteleri’nin Dünya üniversiteleri içerisindeki yerini sorgulayan, medya ve Türk kamuoyu, Newsweek dergisinin son sayısında yapılan değerlendirmede ilk 500 dünya üniversitesi arasında, 5 Türk üniversitesinin yer aldığını görerek gururlandı. Bu beş Türk üniversitesi arasında Bilkent, Çukurova, İstanbul Teknik, İstanbul ve Sabancı üniversiteleri yer almaktadır.

Özellikle son üç yıllık dönemde akademik yeterlilik ve kurumsal kültür oluşturma bağlamında önemli aşamalar gösteren ve Ankara İstanbul dışındaki tek eğitim kurumu olan Çukurova Üniversitesi elde edilen başarıyı atılması gerekli diğer adımlar olarak algılıyor. Konu ile ilgili kısa bir değerlendirme yapan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, başarının tüm Çukurova Üniversitesi ailesine ait olduğunu belirterek,  akademisyenler arası huzur ve işbirliğinin, akademik ve idari öncelikler doğrultusunda yönlendirildiğinde gelinen noktanın gurur kaynağı olduğunu belirtmiştir.

Küresel dünyada, yüksek öğretim alanında gelinen noktada çok yoğun bir rekabetin var olduğu gerçeğinden hareketle, ilk 500 üniversite sıralaması içerisinde yer alan 5 Türk üniversitesinin gerek yurt içi gerekse yurt dışından daha başarılı öğrenci, bilim adamı ve özellikle proje işbirliği teklifleri alması beklenmelidir.

Ulusal bağlamda, reel anlamda daralan üniversite bütçeleri, daha rekabetçi olmanın ek kaynak yaratmak olduğu gerçeğinden hareketle Çukurova Üniversitesi’nin güçlenen döner sermaye ve proje bütçeleri yanında, Teknokent ile yaratılacak, bilim adamı ve iş dünyası işbirliğinin var olan rekabet gücünü yükseltmesi bekleniyor.

Çukurova Üniversitesinin öncelikler söz konusun olduğunda Prof. Dr. Alper Akınoğlu, öğrenci, akademisyenler ve çalışanların memnuniyetini yukarı taşımak birinci önceliğimiz, İkinci önceliğimiz Stratejik Planlama boyutunda öncelikleri olan ve kaynaklarını bu kısıtlara göre tahsisi eden geleceği planlayan bir üniversite olmak. Üçüncü sıradaki önceliğimiz tüm üniversite birimleri arasında hoşgörü, akademik işbirliği ve kararlarda aktif rol alan bir yapılanmayı öne çıkarmaktır.  Bundan böyle, ulusal değerlerimize bağlı kalarak, uluslararası boyutta düşünmek, rekabet etmek ve kıyaslamaları dünya olarak algılamak ortak kültürümüzün bir parçası olarak kalacaktır.

Listenin ilk 10’u,
1. Harvard Üniversitesi (ABD)
2- Cambridge Üniversitesi (İngiltere),
3- Oxford Üniversitesi (İngiltere),
4- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (ABD),
5- Yale Üniversitesi (ABD),
6- Standford Üniversitesi (ABD),
7- Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi (ABD),
8- Kaliforniya Üniversitesi Berkeley (ABD),
9- Imperial College of London (İngiltere),
10- Princeton Üniversitesi (ABD)
Basın Bülteni..

cukurova-universitesi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.