Dolu Yağışı Ürünleri Vurdu

Gaziantep’in Araban ilçesinde dolu nedeniyle 25 bin dönüm hububat ekili alan ve 20 bin dönüm Antep fıstığı bahçesinin zarar gördü.

İlçe Tarım Müdürü Abuzer Bozkurt, yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerindeki şiddetli dolu ve yağış nedeniyle ekili alanların zarar gördüğünü söyledi.

Dolu nedeniyle zarar gören bölgelerde tespit çalışması yaptıklarını dile getiren Bozkurt, şöyle konuştu:


“İlçe Tarım Müdürlüğümüzde görevli ziraat mühendisi Zeynel Güneş ile aşırı dolu yağışı alan bölgelerdeki Gelinbuğday, Muratlı köylerinde yaklaşık 15 bin dönüm civarında hububat ekili alan, Erenbağ, Akbudak, Çiftekoz, Gümüşpınar, Başpınar, Karababa köylerinde de yaklaşık 20 bin dönüm Antepfıstığı bahçesi ile yaklaşık 10 bin dönüm civarında hububat ekili alanda zarar tespit ettik. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak dolu yağışından zarar gören bölgelerde zarar tespit çalışmalarımız sürüyor.”

Bu arada “ceviz büyüklüğündeki” dolu nedeniyle dışarıda otlatılan 10 küçükbaş hayvanın telef olduğu, bazı araçların camlarının kırıldığı, doludan önceki sağanak nedeniyle de iki evi su bastığı bildirildi. Arabanlı üreticiler, dolu nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, yetkililerden yardım istedi.
Bu arada Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde de dolu nedeniyle hububat ekili alanlar ile Antep fıstığı bahçelerinin zarar gördüğü belirtildi. Vatandaşların, doludan korumak için araçlarının üzerini kilimle örttüğü gözlendi.

Denizli’de de Don Zararı Oldu

Denizli Tarım İl Müdür Vekili Mustafa Güngör, önceki gün ve dün meydana gelen dolu yağışının bazı ilçelerde tarım ürünlerine zarar verdiğini bildirdi.

Güngör, yaptığı yazılı açıklamada, ilde bazı bölgelerde görülen dolu yağışının, Güney, Kale, Çal ve Bozkurt ilçelerindeki ekili alanlarda kısmen zarar yol açtığını ifade etti.

Güney’e bağlı Parmaksızlar köyündeki tütün ekili alanlarda, yüzde 20 ile yüzde 40 arasında, Kale’ye bağlı Gökçeören köyünde de zeytin bahçeleri ve tütün dikili alanlarda yüzde 10 dolayında zarar oluştuğunu kaydeden Güngör, şu bilgileri verdi:

”Çal’a bağlı Sazak ve Karakaya köylerindeki bağ alanlarında yüzde 5-10 dolayında dolu zararı var. Bozkurt’a bağlı Cumalı köyünde, sağanak yağmur ve dolu yağışının ardından meydana gelen selde, bir ahır ile iki sebze bahçesi zarar görmüştür. Bu zararlar yapılan ön çalışmalar ile tespit edilmiştir. Çamur dolayısıyla doludan zarar gören arazilere tam olarak ulaşılamamıştır. Önümüzdeki günlerde tespit çalışmalarına devam edilecektir.”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.