Çilek Altın Değerinde

Mersin’in Silifke ilçesinde, açıkta çıkan çileğin ihraç edilmesi fiyatların yüksek olmasını sağlarken üreticisinin de yüzünü güldürdü. Atayurt başta olmak üzere Arkum ve Atakent beldeleri ile Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi köylerinde üretimi sıklıkla yapılan çilek iç piyasada kilosu 2, ihracatta 2,5 TL’den satılıyor.

Silifke Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen, yaptığı açıklamada, hasadı yapılan çileğin Rusya başta olmak üzere Azerbaycan’a ihraç edilmeye başlandığını söyledi.

Açıkta hasadına yeni başlanan çileğin yurt içinde değişik şehirlere gönderildiğini ifade eden Özmen, “Bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadı yapılacak. Temmuz ayı sonuna kadar sürecek hasat süresi boyunca toplanacak çileğin bir bölümü yurt içinde pazarlanacak, bir bölümü de Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilecek. Hasat sezonunun başlamasıyla birlikte ilk üretimi yapılan çileklerin de ihraç edilmeye başlaması sevindirici” dedi.

Herkesin gönül rahatlığıyla Silifke çileğini yiyebileceğini kaydeden Özmen, şöyle konuştu: “Silifke çileği tüm dünyada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurduyla tanınan Silifke artık çileğiyle de ün kazanmaya başladı. Çiftçilerimiz de en kaliteli çileği üretmek için çalışıyorlar.”

Silifke’de, üretimdeki kaliteyi artırabilmek için üreticilerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Özmen, amaçlarının piyasanın istediği üretimi gerçekleştirmek ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Silifke’de çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığına da vurgu yapan Özmen, sözlerine şöyle devam etti: “Temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanıp ardından dikimin yapılması, ardından gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani otla mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci haziran ayına kadar devam eder. Silifke’de 3 bin aile çilek işiyle uğraşır. Çoğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’tan gelen işçiler de çalışıyor.”

Ayrıca Silifke yöresinde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan örtü altı çilek yetiştiriciliği de erken verim alınmasını sağlıyor. Bu yolla sezonu 10 TL/kg fiyattan açan çilek yetiştiricilerinin yüzü daha da gülüyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.