Balkon Bahçeciliği (Hobi Bahçeleri)

Büyük şehirlerin stresli hayatından usanıp, köy hayatını özleyen bir çoğumuzun kısıtlı imkanlarla yaptığı şeylerin başında gelir balkon bahçeciliği ya da hobi bahçesi. Balkon bahçeciliğinde en çok kullanılan metotlardan bir tanesi saksılar içerisine bitkilerin tohumlarının ya da fidelerinin ekilmesi/dikilmesi suretiyle yetiştirilmesidir. Bunun dışında plastik ya da tahta kasalar, fide dikim torbaları gibi materyallerle de yetiştiricilik yapılabilmektedir.

Yetiştiricilikte en önemli faktörlerden bir tanesi ortamın belirlenmesidir. Yani dikimi yapacağımız malzeme ne olmalıdır? Ticari anlamda pratik olmayan bir çok şey balkon ya da hobi bahçeciliğinde mümkündür. Herhangi bir yerden alınan toprakla ya da ticari olarak satılan torf-perlit karışımı hazır ortamlarla yetiştiricilik yapabilirsiniz. Benim tavsiyem ise, ormanlık bölgelerde ağaç diplerinden toplayıp kullanacağınız yaprak,odun vb. çürümüş materyallerle toprağın karıştırılmasıdır. Bu ortam, hem iyi derecede bitki besin elementlerini içerir hem de ücret ödemeden bitkinize gerekli olan ortamı sağlamış olursunuz.

Gerekli ortam sağlandıktan sonra, sıra yetiştiricilik yapmak istediğimiz bitkiye gelmektedir. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli faktörlerden bir tanesi sıcak ve serin iklim sebzelerinin zamanında ekim/dikiminin yapılmasıdır. Örneğin marul, brüksel lahanası, brokoli gibi kışlık sebzelerin yetiştiriciliğini yapmak istiyorsanız sonbahar ve kış aylarında bu bitkileri yetiştirebilirsiniz. Ya da çimlenme için yüksek sıcaklık isteyen bitkileri yetiştirmek istiyorsanız daha çok ilkbahar ve yaz aylarının başlangıcında ekim/dikim yapmalısınız.

Eğer balkon ya da hobi bahçeciliğine yeni başlıyorsanız tavsiyem çimlenmesi kolay ve yetiştiriciliği kolay ürünlerle başlamanız olacaktır. Bunların başında da maydonoz, nane, fesleğen vb. aromatik bitkiler gelmektedir. Bu bitkiler çabuk çimlenme özelliğine sahiptir ve çoğaltılması kolaydır. Örneğin herhangi bir yerden aldığınız nane çeliğini kolay bir şekilde köklendirebilir (bir bardak suyun içerisine koyup arada suyunu değiştirerek köklenmesi sağlanır.) ve önceden hazırlamış olduğunuz ortama dikebilirsiniz.

Diğer bitki yetiştiriciliklerinde ise tohum ya da fide kullanmanız gerekmektedir. Örneğin biber, domates, hıyar yetiştirmer yetiştirmek istiyorsanız kolay yöntem doğrudan fide temin ederek ortamınıza dikim yapmaktır. Eğer tohumdan fide elde edip bu şekilde dikim yapmak istiyorsanız  viyoller içerisine torf – perlit karışımı ortam hazırlayarak hem alandan tasarruf eder, hem de tohumdan meyveye yetiştiriciliğinizin keyfine varırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli faktör ise ekimini yapacağınız tohumun çimlenme sıcaklığı olacaktır. Eğer fideleri yetiştireceğiniz ortam sıcaklığı tohumun çimlenmesi için yetersiz ya da fazla ise tohumunuz çimlenmeyecektir. Bunun için de ekimini yapacağınız tohumun çimlenme sıcaklığına internetten bakmanız gerekmektedir. Aksi taktirde tohumlar çimlenmez ve fide elde edemezsiniz.

Kaliteli tohum ya da fideyi nerden bulabilirim diye soracak olursanız bu biraz şans biraz da satıcı firmaların dürüstlüğüyle alakalı bir durum. Piyasada satılan sebze tohumları genelde hibrit tohum olduğu için bunlardan fide elde etmek için tohum alırsanız aynı özelliklerde bir sebze elde edemezsiniz. Genellikle organik pazarlarda ya da köylü pazarlarında (ki eski köylü pazarları kaldı mı ondan da şüpheliyim) hibrit tohumla üretilmiş ürün bulunmaz. Örneğin bu pazarlardan birinden bir domates aldınız ve tadı hoşunuza gitti. Gidin ve o satıcıya hazır tohum kullanıp kullanmadığını sorun. Eğer hazır tohum değil de her sene ürettiği üründen tohum alıyorsa siz de o tohumlardan kendinize ayırın ve fide yetiştirmekte kullanın. Bunun dışında internet üzerinden bir çok yerden tohum alabilirsiniz.

Özellikle ilkbahar aylarında yetiştiriciliğinize başlayabilir, ilk bahar aylarında misafirlerinizi yemyeşil bir balkonda ağırlayabilirsiniz. İşin teknik detayları bir tarafa, yetiştiriciliğe başlamaya karar vermek en önemli adım olacaktır. Ticari üretimdeki gibi zirai ilaçlar da kullanılmayacağından gönül rahatlığıyla evinizde yetiştirdiğiniz sebzeleri yiyebilirsiniz.

Merak ettiğiniz her konuda, site üzerinden bizimle iletişime geçebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Şimdiden bol kazançlar 🙂

akya1

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.