Adanalı Karpuz Üreticileri Bu Yıl Çok Karlı


Türkiye’nin önemli karpuz üretim merkezlerinden Çukurova yöresinde karpuz üreticilerinin bu sezon dönüm başına yaklaşık 2 bin ile 2 bin 500 lira kar sağladığı bildirildi.

Türkiye’nin tarım merkezlerinden Adana’da yetiştirilen ve piyasaya “Ceyhan karpuzu” ya da “Adana karpuzu” olarak sunulan karpuzun kilosu tarlada 50 kuruşluk taban fiyattan alıcı buluyor.

Hasattan mutlu olan üreticiler, tarlalarını ya dekar başına tüccara devrediyor ya da hasadı kendileri yaparak perakende satışı tercih ediyorlar.

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karpuz üreticisinin hasattan mutlu olduğunu belirterek, “Karpuzun kilosu şu anda tarlada 50 kuruşluk taban fiyatla alıcı buluyor. Karpuzun kalitesine ve iriliğine göre kilosu 90 kuruşa kadar çıkıyor. Karpuz üreticisi meslektaşlarımız, dönüme 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında kar elde ettiklerini belirtiyorlar. Bunlar da bizi mutlu ediyor” dedi.

Doğru, havaların bu yıl serin gitmesi ve mevsim normalleri üzerindeki yağış nedeniyle bu yıl bir miktar rekolte kaybı yaşandığını, bazı tarlalar da hasar oluştuğunu belirterek, “Zarar görmeyen ürünler, üreticisine iyi gelir sağladı. Daha az ürün de fiyatın yükselmesinde etken oldu. Daha önce 8 ile 10 ton karpuz alan bir tüccar şimdi 5-6 tonla yetiniyor. Ancak, fiyatların tatmin edici olması üreticimizin yüzünü güldürdü. Adana karpuzu ile birlikte İran karpuzu da piyasadan kendiliğinden çekildi. Çünkü, yerli ürünle kalite yönünden rekabet etme şansı yok. Bunun yanı sıra ithalat da yapılmıyor” diye konuştu.

Yumurtalık İlçe Tarım Müdürü Cihangir Çay ise bu yıl ekim alanlarındaki artış nedeniyle üreticinin endişeli bir bekleyiş içinde olduğunu ancak, bugün oluşan fiyatlarla endişelerin yersiz olduğunun anlaşıldığını bildirdi.

Çay, “Bu yıl yaklaşık yüzde 50 oranında artışla ekim alanları 120 bin dekara ulaşınca üretici doğal olarak endişelendi. Ancak geçtiğimiz ay meydana gelen dolu felaketi sonrası Tuzla ve Misis’te yaklaşık 15 – 20 bin dekar karpuz ekili arazinin zarar görmesi fiyatların yüksek düzeyde seyretmesinde etken oldu” dedi.

Bunun yanı sıra bu yıl karpuzda kademeli ekimin çok iyi sonuç verdiğini anlatan Çay, şunları söyledi:

“Geçen yıl olduğu gibi ürünün tamamı aynı anda piyasaya girmiyor. Hasat birbirini takip edecek şekilde yapılıyor. Böylece, piyasada arz fazlası oluşmuyor. Bu da karpuz fiyatlarının istikrarlı olmasını sağlıyor. Şu an karpuzun dekarı bin 500 – 2 bin 500 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor. Maliyetlerin dekara 800 – bin lira arasında olduğunu göz önüne alırsak bu yıl karpuz üreticisinin yüzünün güldüğünü ve karlı bir yıl geçirdiğini söyleyebiliriz.”

Zeytinbeli Köyü çiftçilerinden Ali Kurtulgan da bu yıl 30 dekar alanda karpuz ektiğini ve dekarını 2 bin 500 liradan satıp, parasını da peşin aldığını belirterek, “Çok şükür bu yıl karpuzdan güldük. Bu sene karpuz bana altın bir yıl yaşattı” dedi.

Bir kamyonu yüklemenin bedeli 120 lira

Bu arada, yaz sofralarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz, emek yoğun işçiliği nedeniyle de ekiminden bakımına, hasadına ve taşınmasına kadar her aşamada binlerce tarım işçisine iş olanağı yaratıyor.

Çukurova’da, daha önce karpuz fidelerini toprakla buluşturan, ardından sera bakımını yapan, yabancı otlarını temizleyen, ardından hasadını gerçekleştiren işçiler, bu kez de yüklemesiyle istihdam kapısı buluyorlar.

Bunaltıcı sıcakların başladığı Çukurova’da, hasat edilen kamyonu bu kez kamyonlara yükleme işinde çalışan işçiler, elde ettikleri gelirin yetersizliğinden yakınıyorlar.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden gelen tarım işçilerinden 23 yaşındaki Casım Kuş, sekiz kişi çalışarak bir günde ancak bir kamyon yüklediklerini, bunun karşılığında da kişi başı 15 liradan toplam 120 lira kazandıklarını söyledi.

Casım Kuş, “Bazen bir kamyonet bile yükleyemediğimiz zamanlar oluyor. İşler iyi giderse günde 3-4 kamyon yüklediğimiz de oluyor. Ama bu nadiren gerçekleşiyor. Yemeğimiz kendimize ait, neredeyse boğaz tokluğuna çalışıyoruz. Zeytin ekmek başlıca yiyeceğimiz ama buna da şükretmesini biliyoruz” dedi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.