15 Bin TL Ödüllü Tarım ve İnsan Konulu Fotoğraf Yarışması Başlıyor

Objektifler bir kez daha tarıma odaklanacak

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının tarımla sanatı fotoğraf karelerinde buluşturan “Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması”nın bu yıl üçüncüsünü düzenliyor. Herhangi bir yaş ve benzeri sınırlama olmayan yarışmanın başvuruları 22 Temmuz 2001 gününe kadar yapılabilecek. Yarışmada dereceye girenlere toplamda 15 bin TL’lik ödül verilecek.
AMAÇ, TARIMA İLİŞKİN DUYARLILIĞI ARTIRMAK

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı, “Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması”nı gördüğü büyük ilgi üzerine geleneksel hale getirdi. Bu yıl üçüncüsünü düzenlenen yarışma; toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığı geliştirmeyi amaçlıyor. Yarışmanın temaları arasında her türlü tarımsal faaliyetler ile hayvancılık, toprak, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, köy ve köylüyle ilgili görselleri yer alıyor.
SEÇKİN BİR JÜRİ KARAR VERECEK

Beş kategoride düzenlenen yarışmanın bu yıl ödül miktarı da artırıldı. Denizbank’ın katkılarıyla toplamda 15 bin TL’lik ödülün dağıtılacağı yarışmanın jüri üyeliklerini ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanı Recep Tezgel, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Mehmet Arslan Güven ve Dr. Serhat Kaymas, Türkiye’de fotoğraf alanında tek Devlet Sanatçısı olan Ozan Sağdıç, Denizbank Kültür ve Sanat Danışmanı Perihan Yücel, gazeteci – belgesel yapımcısı Coşkun Aral ve Ali Metin yapacak.
ÖDÜLLÜ FOTOĞRAFLAR ROMA’DA DA SERGİLENDİ

Geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen “Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması”na 7 – 88 yaş arasında toplam 481 yarışmacı, 2 bin 35 adet eserle katıldı. Türkiye’de birçok ilde sergilenen yarışma fotoğrafları, Dünya Gıda Günü ve FAO’nun kuruluşunun 65. yıl etkinlikleri çerçevesinde Roma’da da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Fotoğraf yarışması aynı zamanda ülkemiz tarımının görsel envanterinin çıkarılmasına da büyük katkılar sağladı. Ülkenin dört bir yanındaki güzelliklerini fotoğraf karelerinde bir araya getiren yarışma fotoğrafları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da Türkiye’nin tanıtımında kullanılmak üzere envantere alındı.
Basın Bülteni

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.