Tarım Bakanlığında Sözleşmeli Personel Krizi

TARIM BAKANLIĞINDAKİ BÜYÜK PROBLEM!

Bilindiği gibi Kpss sınavında atamalar yapılırken, branşlarda belli bir sıralama olmakta her meslek kendi içinde puanına göre sıralanmaktadır. Atama yapıldıkça yukarıdan aşağıya doğru sıra gerilemekte sıralamada aşağıda olan kişilere zamanla sıra gelebilmektedir.

Fakat TARIM BAKANLIĞINDA çalışan bir kısım sözleşmeli personel kısa süre önce atandığı halde 2011-4 sözleşmeli memur alımında tekrar tercihte bulunabilmiş, o kadroya yerleşecek kişinin hakkını yemiştir.

Daha önceki yıllarda tekrar tercih yapılması önlenmiş ancak bu yılki atamada son dakika da bakanlık halen çalışmakta olan sözleşmeli personeline tekrar 3 istisna şartı taşıdığı takdirde tercihte bulunabilme hakkı vermiştir. Geçtiğimiz günlerde yaşanan sözleşmeli personelin tekrar tercih yapabilmesi durumu 105 kadar kadronun boş kalmasına neden olmuştur.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesinde (*) ve 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin 3 ve 4 üncü fıkralarında (**) yer alan hükümleri sözleşmeli personel tarafından dikkate alınmamıştır.

TARIM BAKANLIĞINDA çalışan sözleşmeli personelin tekrar tercih yapabilmesi için 3 istisnai durum vardır:
1-Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan
2- Unvan değişikliği yapacak olanlar
3- Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan veya niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak nakli yapılamayanlar.

Yukarıdaki şartlara uygun olmayan sözleşmeli personel de 3 istisnai durum dışında da olsa tercih yapmıştır.Ölü tercih denilen bu durum en son Tarım Bakanlığı atamasında 105 kadronun boş kalmasına neden olmuştur.Bundan sonra ki atamada da aynı şeyin yaşanması durumda sürekli ölü tercihler olacak ve çoğu kimse açıkta kalacaktır.

Durumu istisnai şartlar dışında olanların ÖSYM’DEN TEKRAR TERCİH YAPABİLMESİ BAKANLIĞIN İHTİYAÇ DUYDUĞU PERSONELİ BULMASINI ZORLAŞTIRDIĞI GİBİ EMEK HARCAYAN VE ATAMA BEKLEYEN (Ziraat Mühendisi, Gıda Mühendisi, Veteriner Hekim) İNSANLARIN İŞSİZ KALMASINA DA NEDEN OLMAKTADIR.

TARIM BAKANLIĞININ SÖZLEŞMELİ PERSONELİNE KENDİ İÇİNDE ÇÖZÜM BULMALIDIR.BU ŞEKİLDE SORUNUNUN ÖNEMLİ BİR KISMINI ÇÖZÜLMÜŞ OLUP TEKRAR TERCİH İŞLEMİNE GEREK DUYULMAYACAKTIR. TARIM BAKANLIĞININ BÜTÜN SÖZLEŞMELİ PERSONELİNİN TEKRAR TERCİH YAPABİLMESİ DURUMU BAKANLIĞIN ÖSYM’YE TC KİMLİK NUMARALARINI VERMESİYLE ÖSYM TARAFINDAN ENGELLENMELİDİR. BU KONU ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURULMALI , 2011-4 TARIM BAKANLIGI ATAMALARINDA TEKRAR TERCİHTE BULUNAN KİŞİLERE VE BUNDAN SONRA TERCİH YAPACAKLARA DA CEZAİ YAPTIRIM UYGULANMALIDIR. SÖZLEŞMELİ ÇALIŞMALARINA RAĞMEN TEKRAR SÖZLEŞMELİ ALIMLARA BASVURARAK İLGİLİ KANUNU DİKKATE ALMAMIŞ VE ŞU AN ÇALIŞMAYAN BİRÇOK KİŞİYİ DE MAGDUR ETMIŞLERDIR.KONUYLA İLGİLİ BAKANLIĞIMIZIN ÇÖZÜM BULMASINI ÜMİT EDİYORUZ.

Ela Demirci

 


You may also like...

5 Responses

 1. demir72 dedi ki:

  Desteğiniz için çok teşekkür ederim.umarım bakanlık bu sorumsuzlara cezai işlem uygular bundan sonraki alımlardada buton kapatılır

 2. m.kayabasi dedi ki:

  Arkadaşlar saçmalamayın. Ceza çözüm değil bakanlık ceza vermeside imkansız. Ortada çözülmesi gereken sorun vardır. bunu çözecek olanda bakanlıktır. Alımlardan önce mevcut olan personele hak tanısalardı bunları tartışmıyor olacaktır.

 3. jayzeekaran dedi ki:

  Yaşadıkları sorunları kısa yoldan çözmeye çalışıp, birçok işsiz arkadaşının atanmalarına mani olan , kısa bir zaman önce aynı durumda nasıl kıvrandıklarını unutan bu aymazlar umarım en kötü şekilde cezalanır.Sorunlarının çözümünün tekrar tercih olmadığını anlarlar.

  Tekrar tercih mutlaka engellenmeli!!

 4. Seyma dedi ki:

  Desteğinize çok teşekkürler. Dilerim hiçbir emek karşılıksız kalmaz. Ve dilerim ki çalışmakta olan 4B li arkadaşların koşulları düzeltilir ve bizimle uğraşmaktan vazgeçerler.

 5. hasan dedi ki:

  tarım bakanlığımı yapar yoksa başbakanlık mı yapar onu bilemem ama tekrar tercih kesinlikle önlenmeli yoksa asla düşük puanlı insanlar giremez. bu utanmazlıktır terbiyesizliktir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.