Tarım Bakanlığına 1700 Personel Alınacak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Bakanlığa bin 700 personel alacaklarını, alınacak kişilerin arasında sosyologların da olacağını açıkladı.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü’nce ”Netcad Kampüs Eğitimi” alan 114 personel için düzenlenen sertifika törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Eker, iktisadi bir faaliyet olan tarımı, gelişen teknoloji ile buluşturmanın önemli olduğunu söyledi.
Bakan Eker, dünyadaki bütün üreticilerin rakipleri, bütün tüketicilerin de müşteri olduğunu belirterek, ancak bu perspektif ile Türkiye’de tarım sektörünün kendi avantajları için gıda üreten bir sektör olmanın yanında, dünya pazarlarına ürün satan da bir sektör haline dönüştürebileceğini söyledi.
Çiftçiye götürdükleri hizmetlerin miktar ve kalitesini artırmak, çiftçinin yaptığı çalışmaları teknolojiye uygun en son geliştirilmiş bilimsel araştırmaların sonuçları ışığında, modern tekniklerin kullanıldığı bir faaliyete dönüştürmek için bir dizi tedbir aldıklarını bildiren Bakan Eker, bunun için yeni eleman aldıklarını kaydetti.
Bakanlığa alacakları bin 700 personelin arasında sosyologların da olacağını söyleyen Bakan Eker, şöyle konuştu:
“Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bizden önce en son 1989 yılında toplu eleman alımı yapılmıştı. 1989 yılında sınavla 250 kişi alınmıştı. Daha sonra 2000’li yılların ortalarına kadar Bakanlığa toplu eleman alınmadı. Bu dönemde 14 bin 750 teknik eleman aldık. İki gün önce ÖSYM’ye bir yazı yazdım. İllerin ihtiyaçlarına göre çeşitli branşlarda bin 700 kişi alıyoruz. Artık sadece harita mühendisi veya diğer mühendisleri çalıştırmıyoruz. Bin 700 kişi içinde sosyologlar da alıyoruz. Çünkü kırsal sosyolojiyi bilmeniz tarımda çalışan insanların sosyal ilişkileri, sosyal hayatı, toplumsal sorunlar bakımından önemli. Çünkü bu sektör aynı zamanda küçük ölçekli bir toplum. Bir sosyolog gözü ile bu sektörü analiz edecek bir bakış açısına ihtiyaç var. Her ile en az bir sosyolog atayacağız.”
2 Bin 500 Tarım Danışmanı Daha Alınacak
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Mart ya da Nisan ayında da Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında 2 bin 500 kişinin daha alınacağını söyledi. Böylelikle TARGEL projesi kapsamında toplam 7 bin 500 kişinin çalışacağını kaydeden Bakan Eker, “Biz ziraat mühendisi ve veteriner hekimi kravat takıp kent merkezinde masa başında otursun diye almıyoruz. Tarlada, merada, bağda, bahçede, çayırda çiftçi ile birlikte yaşayacak. Ona yol gösterecek. Ona yaptığı üretimin önemini anlatacak. Tarım danışmanı çiftçiye az maliyetle nasıl verim artışı sağlayacağını anlatacak. Masa başında mesai saati ile çalışarak tarım kalkınmaz” diye konuştu.
Tarımda Bilgisayar Teknolojisi
Bakan Eker, teknolojinin hızla geliştiğini, iletişim ve bilgisayar teknolojilerinin hayatın her alanına girdiğini aktardı. Bu gelişmeden tarımsal üretim faaliyetinde ve tarım sektörünün geliştirilmesinde faydalanılması gerektiğini ifade eden Bakan Eker, cep telefonlarından çiftçi ile iletişimde yararlandıklarını belirterek şöyle konuştu:
“Çiftçilerimize mesajla bilgi veriyoruz, ikazlarda bulunuyoruz. Bilgisayar teknolojisinden sahada çalışan personel de yararlanmaya başladı. Sahada çalışan elemanların bilgisayar teknolojilerinden daha çok istifade etmesini sağlayacak bir eğitim programı ile ilgili Diyarbakır’da 114 kişi eğitim aldı. Bunlar arazi tanımlamada coğrafi bilgi sistemlerini gerektirdiği tüm bilgileri kullanabilecek. Muhatap ve hedef kitlemiz olan çiftçilerle ilgili sağlam güvenilir sağlıklı bir veri tabanı oluşturmada bu sistem bize yardımcı olacak. Bu sağlam veri bankası ile oluşturacağımız sistemi bir şekilde bozmaya, istismar etmeye yönelik bir takım kayıp veya kaçak hususlarında kontrol sağlamada da bize yardımcı olacak. Diyarbakır ile Mardin’in Derik ve Mazıdağı ilçelerinde yakın bir zamanda prim ödemelerinde bir sorun yaşandı. Bunun sebebi sağlam bir data bankımızın tesis edilmemiş olmasından kaynaklanıyor. Bunu sağladığımız taktirde dünyada gelişen evrensel dili yakalamış, dünya ile bir manada kişisel olarak çağı yakalamış olacağız.”
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, konuşmasının ardından “Netcad Eğitimi” alan Tarım İl Müdürlüğünden 114 kursiyere sertifika ve diz üstü bilgisayar verdi.

Bakanlık Duyurusu

You may also like...

4 Responses

 1. savaş duman dedi ki:

  allah aşkına bizi devlet dört yıl boyunca boşuna mı okuttu bize bosa mı masraf yaptı
  neden ziraat teknisyeni alımından bahsediimiyor
  bizler bir mühendis kadar olmasada bir takım seylere gordük ögrendik
  emegimiz bosa mı gıtsın
  hıcbır sekılde kabul edemeyız hakkımızı isyiyoruz
  ziraat teknisyenide alıııınnnnnnnnsın
  bakan duymuyorsa basbakan duysun

 2. yasemin dedi ki:

  ziraat teknikerlerini hiç düşünen yok yazık degıl mi bize ya kpss gir bir kişi bile alım yapılmiyor

 3. çiçek dedi ki:

  ya allah aşkına neden ziraat teknikeri alınmıyor ben kpss girdim puanım 83 önlisans tercih yapcam mayıs alımlarında inşş atanırım … bize de yer verin alımlarda .konuyla ilgisi olan ve bilgisi olan lütfen cevap yazsınn…

 4. doğan dedi ki:

  ziraat teknikerleri hiç düşünen yok bu arada yazık okuduğumuz bölüme gecen zamana emeğimize tarımsal yayın ve danışmanlık belgesine sahibim bu 3-4 yıldır almışım bu belgeyi boşuna mı aldım tarım danışmanı eleman alımı olacak ne yazık ki bahçe bitkilerinde alım olmuyor tekniker niye alınmıyor buna bir çözüm öneri getirin artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.