Meyve-Sebze ihracatı 15 milyar dolara yükseldi


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’nin meyve-sebze ithalatının son 4 yılda 2,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtirken, aynı zaman diliminde ihracatın 15 milyar dolara yükseldiğini, ayrıca son 4 yılda meyve -sebze ihracatının ithalattan 7 kat fazla gerçekleştiğini bildirdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’nin meyve-sebze ithalatının son 4 yılda 2,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtirken, aynı zaman diliminde ihracatın 15 milyar dolara yükseldiğini, ayrıca son 4 yılda meyve -sebze ihracatının ithalattan 7 kat fazla gerçekleştiğini bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bazı basın ve yayın organlarında Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetki’nin Türkiye’nin meyve-sebze ithal ettiğiyle ilgili açıklamalarına ilişkin yer alan haberler üzerine yazılı bir açıklama yapıldı.

Söz konusu haberlerde yer alan iddialarda, son 4 yılda 4,5 milyar dolar değerinde meyve-sebze ithal edildiğinin ifade edildiği bildirilen açıklamada, “Halbuki meyve-sebze ithalatı son 4 yılda 2,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, aynı zaman diliminde ihracatımız 15 milyar dolara yükselmiş, ayrıca son 4 yılda meyve -sebze ihracatımız ithalatımızdan 7 kat fazla gerçekleşmiştir” denildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi:
“Yine aynı haberde kuru soğan, ayva ve portakal gibi ürünlerin ithal edilmesiyle ilgili durum ise şu şekildedir; ‘Kuru soğan ithalatımız, 2010 yılında önemli bir bölümü Serbest Ticaret Anlaşması ve sınır ticareti yaptığımız ülkelerden olmak üzere 123 bin dolar olarak gerçekleşirken, aynı yılda kuru soğan ihracatımız yaklaşık 14,5 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Kuru soğan ithal ettiğimiz ülkelere olan tarım ve gıda ürünleri ihracatımız ise 2010 yılında 667 milyon dolara ulaşmıştır.”

2010 yılında hiç ayva ithalatının olmadığı belirtilen açıklamada, 2011 yılında sadece İran’dan sınır ticareti kapsamında 43 bin dolarlık ayva ithal edildiği ifade edildi. Ayva ihracatının ise 3,1 milyon dolar olarak gerçekleştiği bildirilen açıklamada, “2011’de ilk altı aylık portakal ihracatımız 2010 yılı toplam portakal ihracatını geçmiştir, portakal ihracatımız, 2010 yılında 143 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılı ilk 6 aylık dönemde ise 165 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

2002 yılında 4 milyar dolar olan tarım ve gıda ihracatımız 2010 yılında 12,7 milyar dolara yükselmiş ve bugün ülkemiz 184 ülkeye bin 500’den fazla tarım ve gıda ürünü ihracatını gerçekleştirebilir bir konuma gelmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.