Sağlık Bakanı da Uyardı..

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son günlerde revaçta olan ‘Altın Çilek’ ve benzeri zayıflama haplarına karşı vatandaşları uyardı. Bitkisel zayıflama hapı diye bir şeyin olmadığını ve bakanlık olarak bu konuyu yakından takip ettiklerini vurgulayan Akdağ, yapılan reklamlarla vatandaşların yanıltıldığını vurguladı. Akdağ, “Bu ürünleri aile doktorunuzun bilgisi dışında kullanmayın.” uyarısında bulundu.

Bakan Recep Akdağ, Ulusal Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen ‘Dumansız Kampüs Proje Lansmanı’ programı öncesi basın mensuplarının ‘Altın çilek’ zayıflama hapları konusunda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bitkisel zayıflama hapı diye bir şeyin normalde olmadığını söyleyen Recep Akdağ, sadece Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda ruhsat verdiği ilaçlar bulunduğunu aktardı. Bu ilaçların yaygın olarak kullanılmadığını vurgulayan Akdağ, ‘Altın Çilek’ hapları gibi ürünlere Tarım Bakanlığı tarafından gıda desteği çerçevesinde ruhsat verdiği ürünlerden olduğunu dile getirdi. Bu ürünlerin halka yanlış pazarlandığını vurgulayan Akdağ, “Ürünün asıl ruhsat alma amacı o değil. Olamaz zaten. Gıda desteği adı altında ürün Tarım Bakanlığı’ndan ruhsat alıyor. Bu yanlış pazarlamaya karşı sürekli bir mücadele halindeyiz. Bunun için kimin müdahale etmesi gerekiyor? Televizyonlar açısından RTÜK, reklam açısından Rekabet Kurulu, Reklam Kurulu. Bir taraftan da yerine göre savcıların müdahale etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Vatandaşlara da seslenen Bakan Akdağ, “Kesinlikle doktorlarının aile doktorlarının bilgisi olmadan bu tip ürünlere yönelmesinler. Çünkü bunların zaman zaman çok ciddi zararlarını da görüyoruz.” uyarısında bulundu.

Zaman

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.