Narenciye İhracatçısına Ödenen Destekleme Primi 75’den 125 Dolara Çıktı

Bakan Eker: “Narenciye İhracatçısına Ödenen Destekleme Primini 75 Dolardan 125 Dolara Çıkarttık”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, narenciye ihracatçısına ton başına ödenen destekleme primini 75 dolardan 125 dolara çıkarttıklarını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mersin Narenciye Festival alanını ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, festivalin Türkiye’de narenciye üretimin gelişmesi ve narenciye ticareti ile uğraşanların sorunlarının çözülmesine vesile olacağını söyledi.

Mersin’in çok büyük bir ürün çeşitliliğini bünyesinde bulundurduğunu ve Türkiye’deki narenciye üretiminin yüzde 30-40’ını tek başına karşıladığını belirten Bakan Eker, toplam narenciye üretiminin ise 2002 yılında 2.5 milyon ton iken, bugün 3.5 milyon tonun üzerine çıktığını dile getirdi.

Bakan Eker, narenciyede, ihracatçılara ton başına 75 dolar teşvik primi verdiklerini hatırlatarak, “Geçen yıl Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) aracılığıyla 97 milyon 700 bin dolar tutarında destek verdik. Bu yıl ise sezon içerisinde şu ana kadar 55 milyon dolarlık destek ödemesi yaptık” dedi.

Türkiye’de tarım sektörünün ve çiftçinin daha müreffeh bir hale gelmesi ve gelirinin artması için çaba içerisinde olduklarını belirten Bakan Eker, tarımsal destekleri 2002 yılına göre 3 kat artırdıklarını söyledi.

Bakan Eker, 2006 yılında başlatılan “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” ile tarıma dayalı sanayi geliştirmeye çalıştıklarını, bu kapsamda 500 bin TL’ye kadar sermaye gerektiren yatırımlara yüzde 50 hibe desteği verdiklerini bildirdi.

Bakan Eker, çiftçilerin eğitim düzeyinin artırılması, makine ve ekipman kullanımı konusunda bilgilerinin arttırılması konusunda Ziraat Odaları Birliği ile işbirliği içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, festival alanında bulunan stantları da tek tek gezerek, ilgililerden bilgi aldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, daha sonra, Tarım Araştırmaları Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Ziraat Odaları Birliğinin, çiftçilerin eğitimine yönelik ortaklaşa düzenlediği ve 3 gün süren ”Turunçgil Yetiştiriciliği” kursunun sertifika törenine katılarak, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 40 çiftçiye sertifikalarını verdi.

Mersin’deki programı kapsamında katıldığı bir toplantıda da Bakan Eker, narenciye ihracatçısına ton başına ödenen 75 dolarlık destekleme primini, 125 dolara çıkarttıklarını açıkladı.

Bakanlık duyurusu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.