Kütahya’da ”3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı” açıldı

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Fuar Alanı’nda düzenlenen organizasyonun açılışında yaptığı konuşmada, bir bölge veya bir ilin gelecek 20 veya 50 yılını iyi hedefleyememesi halinde asla ilerleyemeyeceğini söyledi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Kaymakamlık yaparken tarımcılığı geliştirmek istediklerini ve damlama sulamaya geçmeleri gerektiğini düşündüklerini belirten Çiftçi, şöyle devam etti:

”Bununla ilgili en iyi uygulamanın İsrail’de yapıldığını öğrendik. Hem tohum hem de üretim ve sulama teknikleri konusunda bir hayli bilgilendik. Akşehir Kaymakamlığını yürütürken de bir otobüsle çiftçilerimizi inceleme yapmaları için Antalya’ya gönderdik. Son teknolojilerin bir kısmını orada görmeye başladık. Kütahya’ya geldiğimde ise (Artık ne İsrail’e gitmeye gerek var ne Antalya’ya ne de bir başka yere. Burada tarımın tüm uygulamaları son teknolojiyle yapılıyor) dedim. Bu fuarda tüm malzemeler çiftçilerimize sunuluyor. Bu fuarda emeği geçenleri canı gönülden kutluyorum.”

Fuar alanı 10 bin metrekareye çıkarılacak

Belediye Başkanı Mustafa İça ise 5 bin 80 metrekare kapalı, 2 bin metrekare açık olmak üzere 7 bin 80 metrekare olan fuar alanını gelecek yıl 10 bin metrekareye çıkaracaklarını bildirdi.

İhtisas fuarlarının her geçen yıl daha büyük bir ilgi kaynağı olduğuna işaret eden İça, ”İlimizin yüzde 52’si orman, yüzde 32’si tarım alanıdır. Tarım arazilerimizin yarısı sulanabilir niteliktedir. Yüzey ve yer altı suları açısından oldukça şanslıyız, ancak sulu tarım yerine geleneksel hububat tarımı egemendir. Yürüttüğümüz projelerle sulu tarımı hakim kılmaya çalışıyoruz” dedi.

Organizatör Frig Fuarcılık A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Varol, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, İl Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Ticaret Borsasının desteklediği fuarda 133 firmanın 158 markaya ait ürünlerle yer aldığını anlattı.

Varol, tarım makineleri ve ekipmanları, organik gübre, tohum, yem gibi ürünlerin tanıtıldığını fuarın ziyaretçi sayısı hedefinin en az 100 bin olduğu ifade etti. Varol, fuarda Kütahya’nın yanı sıra Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir ve Uşak’tan firmaların stant açtığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Kenan Çiftçi, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Soner Aksoy ve Hasan Fehmi Kinay, Belediye Başkanı Mustafa İça, İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, İl Tarım Müdürü Altuğ Atalay ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Yenipazar tarafından kurdele kesilerek açılış yapıldı ve fuar gezildi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.