Kemal Kılıçdaroğlu Tarım Raporu’nu açıkladı

Kılıçdaroğlu, Konya Hilton Otel’de partisinin ”Tarım Raporu”nu açıkladı.

Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin dokuz yılda adeta tarım sektörüne yönelik ”imha planı” uyguladığını ileri sürerek, tarım ve gıda maddeleri ithalatına ödenen toplam paranın 70 milyar doları aştığını ifade etti.

İktidarın tarım politikalarını rakamsal verilerle eleştiren Kılıçdaroğlu, CHP’nin bu sektörün sorunlarını iyi bildiğini ve çözüm önerilerini hazırladığını söyledi.

-”2012-2023 YILLARI ARASINDA UYGULANACAK TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKALARINI BELİRLEDİK”-

İktidara gelmeleri halinde 2012-2023 yılları arasında uygulanacak tarım ve hayvancılık politikalarını belirlediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Bugün 74 milyonluk nüfusumuzun karşı karşıya bırakıldığı vahim tablo, gelecekte 100 milyon olacak nüfus açısından daha da ağır olacaktır” dedi.

CHP iktidarında tarım sektöründeki maliyetleri düşüreceklerini belirten Kılıçdaroğlu, çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV ve KDV’yi kaldıracaklarını ve mazotu çiftçiye 1.5 liradan satacaklarını söyledi.

Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe yönelik geçmiş borçları sıfırlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, verimliliği yükseltecek yatırımlar yapacaklarını, tohum ve gen kaynaklarına sahip çıkacaklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında fiyatları bir yıl öncesinden açıklayarak, destekleme ödemelerini zamanında yapacaklarını bildirdi.

Türk tarımını ve hayvancılığını ithalatçılıktan kurtaracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, ”CHP iktidarının kurulduğu gün et ithalatı duracak” dedi.

Kılıçdaroğlu, kurumsal düzenlemelerin yapılacağını da belirterek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yeniden yapılandırılarak daha etkin hale getirileceğini söyledi.

Arazi edinme ve edindirme ofisi aracılığıyla topraksız köylülere toprak dağıtılacağını belirten Kılıçdaroğlu, 2-B arazilerinin de tarım yapan orman köylüsüne verilmesini sağlayacaklarını anlattı.

Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında çiftçinin, üreticinin yani tüm ülkenin kazanacağını ifade etti.

Toplantıda, CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın da raporun içeriğine ait bilgi verdi.

Kılıçdaroğlu ayrıca, rapora ve CHP’nin Tarım Raporu’na ilişkin soruları da yanıtladı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.