Hobi Yetiştiriciliği Kitap Seti Tanıtıldı

“Hobi Yetiştiriciliği Kitap Seti” Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından kamuoyuna tanıtıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Hobi Yetiştiriciliği Kitap Seti’nin Türkiye Tohum Teknolojileri Tohumculuk Fidancılık ve Süs Bitkileri Fuarı kapsamında tanıtımında konuşan Tarım Bakanı Mehdi Eker, şehir ortamında stresten bunalan insanların hobi bahçeleri sayesinde rahat bir nefes alacağını söyledi. Bakan Eker hobi bahçelerinin terapi ve tedavi edici bir faaliyet olacağını kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Hobi Yetiştiriciliği Kitap Seti’nin Türkiye Tohum Teknolojileri Tohumculuk Fidancılık ve Süs Bitkileri Fuarı kapsamında tanıtımında konuşan Tarım Bakanı Mehdi Eker, şehir ortamında stresten bunalan insanların hobi bahçeleri sayesinde rahat bir nefes alacağını söyledi. Bakan Eker hobi bahçelerinin terapi ve tedavi edici bir faaliyet olacağını kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kreşlerde, okullarda ve evlerde hobi amaçlı meyve ve süs bitki yetiştiriciliğini artırmak, bu konuda bilgi ihtiyacını gidermek için ‘Hobi Bahçeleri’ adlı kitap seti hazırladıklarını belirterek, “Bu küçük kitaplar, insanı rahatlatarak, özünde var olan tabiatla bütünleşme ve tabiatla bir araya gelme hasretini giderecek” dedi.

İnsanlar şehirlere geldikten sonra tabiatla olan ilişkilerinin kesildiğini belirten Bakan Eker, şunları konuştu:

“Şehirde yaşayan insanların tabiat özlemi, tabiatla iç içe olma isteği her zaman sürdü. ‘Çiçek nasıl yetişir? Domates, biber nasıl yetiştirilir?’ gibi konuları bilmek istediler. İşte bu projeyi geliştirmemizin amacı budur. Yani ekonomik ve ticari amaç gütmeden evlerde, balkonlarda, kreşlerde, okullarda tabiata olan özlemi gidermek, tarımsal uğraşlarındaki eğitim ve bilgi ihtiyacını gidermek amacıyla bu projeyi başlattık. Domates, biber, gül yetiştiriciliği, soğanlı süs bitkileri yetiştiriciliği ve turunçgil yetiştiriciliği bizim ilk serimiz. İkinci seride aromatik bitki yetiştiriciliği yer alacak. Ardından ihtiyaç ve şartlara göre yeni serileri hazırlayacağız.”

Yayın Dairesi Başkanlığı’nca Tarım Yaz Okulları’nın açıldığını hatırlatan Bakan Eker, “Gelecek yıllarda bu okullar daha da geliştirilecek. Çocuklarımızın tabiatla ilişkilerini geliştirecek. Öte yandan özellikle yarı açık cezaevlerindeki mahkumların tarımsal faaliyet yapmasına çevre-insan ilişkisine yardım etmesine yönelik yayın setleri hazırladık. Emeklilerimiz, mahkumlarımız ve toplumumuzun bütün kesimlerini fayda sağlayacak projeler üretmekteyiz” diye konuştu.

Kitabın tanıtım törenine katılan basın mensuplarına Bakan Eker tarafından Hobi Yetiştiriciliği Kitap Seti hediye edildi.

kaynak: tarımtv

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.