GDO’nun Faydaları ve Yaratabileceği Tehlikeler


Son günlerde belki de televizyonlardan en çok duyduğumuz,gazetelerde en çok okuduğumuz haberlerden birisi GDO.Peki GDO nedir? GDO (Genetiği değiştirilmiş organizmalar) farklı bitki türlerinde bulunan özellikleri gen transformasyonuyla birbirine aktarmaktır. Şimdi isterseniz GDO’nun yararlarına ve zararlarına şöyle bir göz atalım:

GDO’nun FAYDALARI

GDO’lu ürünlerden bir yıl içinden birçok defa ürün elde edilebilir. Bu da artan nüfusa yetecek kadar  hatta fazlasıyla, artanı ticari olarak kullanma fırsatı yaratır. Durum böyle olunca kısıtlı bir tarım arazisinden kapasitesinden fazla ürün elde edebiliyoruz.

Bitkilerdeki besin değerleri arttırılabilir. Bir bitkinin çok farklı şartlar altında (coğrafya, toprak yapısı, vb.) yetiştirilmesi sağlanır. Örneğin bir yıl içinde daha fazla ürün veren yabani türlerden aktarılan genlerle üründen yıl içinde daha fazla faydalanılabilir. Küresel ısınma çok yakın bir zamanda  iklimi tamamen değiştirecek. Öngörülen 50-100 yıl sonra  Karadeniz’de kazanç sağlanılan bitkinin fındık değil pamuk olması bekleniyor.

Meyve ve sebzelerde uzun raf ömrünü sağlamaktadır. Tarım zararlılarına karşı bağışıklı kazandırarak sağlığa etki eden ilaçların kullanımı yok olur. Ayrıca besin değerindeki artıştan faydalanılarak biyoyakıtların üretimi hızlanmış olur ve ihtiyacı karşılar.

Daha yüksek besin değerine sahip gıdalar daha az ucuz bir fiyata kolayca alınabilmektedir. Alerjen etkileri olan bitkilerin etkileri kaldırılmaktadır. İlaçların ve aşıların yiyecekler üzerinden alınması sağlanabilmektedir.

GDO’ların Yaratabileceği Tehlikeler

GDO’lardaki genler doğal çaprazlanma sonucu aynı türün yabani türlerine geçtiğinde ya da tarım zararlılarına karşı bağışıklık kazanmış olan GDO’lara tekrar zarar verebilecek hale gelen zararlılar(böcekler) daha önce karşılaşılmamış süper zararlıları oluşturacak ve bunlara karşı mücadelede daha fazla zararlı ilaç kullanılacağından doğa ve insanlar daha fazla etkilenecek.

Bulunduğu ekosistemde diğer türlerden gelişmiş olduğundan daha baskın hale gelip ekosistemdeki tek tür olarak ekosistemi yok etmektedir

İlk üretilen GDO ürün FlavrSavr marka domates(1994) piyasaya sürülmeden üretimi durdurulmuştu. Nedeni ise bu domatesle beslenen farelerin midelerinin delinmesiydi.  GDO’ların gözetim ve yan etki gözlemleri ABD Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) tarafından en az 7-10 yıllık bir inceleme sürecinde pazara sürülmektedir.

Allerjen etkisi olan genlerin-proteinlerin başka bir ürüne aktarılması sonucu allerjinin mutasyona uğraması ve daha farklı zararlar vermektedir. Allerjik etkisi olan brezilya fıstığının genlerinin fasulyeye aktarılmıştır. Ama durum deneme aşamasında fark edilmiş ve üretimi durdurulmuştur.

Hayvanlar için üretilmiş GDO’ların doğal gen aktarımı sonucu insanların kullandığı türe geçtiği zaman tehlikeli olabilmektedir. Ama bu tarz olayların olmaması için üreticiler çok sıkı uygulamalar kullanılmaktadır.

GDO’lardaki genlerin bakterilere aktarımı sonucu antibiyotiklere karşı direnç artmakta ve bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

GDO’nun kısa bir tarihe sahip olmasına karşın Dünya üzerindeki tarım alanlarının 1/3’inden daha fazla alanda kullanılmakta. Türkiye’de ise tam belirli bir kayıt yok ama en az 10 yıllık bir geçmişi olduğu kesin gibi gözükmekte. Bu bile korkutucu. Bu yüzden halen GDO’suz tohumları kullanan kırsal kesimdeki çiftçilerin tohumlarının üretimini sağlamaları ve doğadan gelen saf haliyle pazara sürülmeleri insan ve doğa için daha yararlıdır.

bora

çukurova üniversitesi ziraat fakültesi bahçe bitkileri bölümünde okumaktayım

You may also like...

15 Responses

 1. Hakan YAZAR dedi ki:

  Güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık Bora.

 2. bora dedi ki:

  😀

 3. ayse dedi ki:

  emeğe sağlık

 4. bora dedi ki:

  teşekkürler ayşe 😀

 5. yaprak dedi ki:

  işime çok yaradı ekleyenlerr sağolsunn ellerine sağlıkkk

 6. seyma dedi ki:

  her seyden once saglıkkk

 7. bora dedi ki:

  ricaederim işinize yaradığına sevindim 😀

 8. avnican dedi ki:

  selamlar siteye ilk yorumum olacak site çok verimli ve çok güzel olmuş emeği geçen herkezin elerine sağlık..

  Hormonlara dair bir tez çalışmam vardı :(işinize yarayabilir diye paylaşıyım dedim .. )

  http://www.bahcebitkileri.org/hormonlar.html

 9. özge dedi ki:

  yaa bunların daha kısası yok mu ??

 10. serdar çoban dedi ki:

  gdo nun yararı da nasıl ziraatcılersınız bıtkıler de mekanızma dogaya gore degısır genetık le oynamak gelecek nesıllerle oynamak gıbı bırsey ıslah calısmaları ıle kuraga her turlu ıklım şartlarına uygun bıtkı elde edılebılır artı bıyolojık mucadele ile ılac kullanımından vazgecılebılır acaba neden gdo turkıye ye gırdı bır dusundunuz mu

 11. gunay dedi ki:

  GDO NEDİR . İNSAN İÇİN İLAÇ SENTEZLEYEN ANCAK BİTKİ İÇİN GEREKSİZ GENLERİ KAPATILIP BİDE İNSAN VUCUDUNDA GİRDİĞİ ANDA DOMİNO ETKİSİ YAPAN VE BÜTÜN İLÜMİN SİSTEMİ MAHVEDEN DOMUZGENİ KONMUŞ. İNSANLIĞA DEĞİL İLAÇ ŞİRKETLERİNE ÇALIŞAN FRANKEŞTAYN BİTKİLERDİR. BİRAZDA BASINA,İLİM CAMİYASINA DEVLETİ YÖNETENLERE PARA KAPTIRDINMI AL SANA 21 . YY GEN MÜHENDİSLİĞİ . HALBÜKİ ALAKASSI YOK BU İŞLERLE TAMAMI İLE BİLİMSEL PALYACOLUK. İKİ TANE ZİRAİ BULUŞUM VAR KÜLTÜREL ANLAMDA YÜZDE 300 VERİM ARTIŞI SAĞLADIM VE MEYVELER YARARLI MADE AÇISINDAN TAM ANLAMI İLE AŞIRI YÜKLENME OLDU VE RAF ÖMÜRLERİDE İKİYE KATLANDI

 12. YaLçın dedi ki:

  SağoLun ödevimi Yaptım xDee 😀 Biraz Uzun ama Değer xPee

 13. Taylan dedi ki:

  emeğine sağlık bora arkadaşım çok güzel bir çalışma yapmışsın senin sayende ödevlerimi yaptım bu site araştırmalarıma çok yardımcı çok saol emeğine sağlık 🙂

 14. Ereliyna dedi ki:

  Çok teşekkürler projem için çok lazımdı.

 15. sitem dedi ki:

  bencede güzel ama diğerlerinden hiç bir farkı yok…………..yinede paylaştığın için teşkür ederim….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.